Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravím,
potřebuji docílit toho, aby více uživatelů mohlo editovat soubory v jednom adresáři. Začal jsem tedy tím, že jsem vytvořil hlavního uživatele (bez hesla a tedy je deaktivovaný) a nastavil mu home na daný adresář (tedy je vlastníkem). Současně s ním se vytvořila i skupina se stejným názvem. Upravil jsem práva toho adresáře, aby mohla skupina zapisovat. Další uživatele jsem začal vytvářet s flagem -G (tedy další skupina) a homem ve stejném adresáři.
Uživatelé tedy můžou přepisovat navzájem soubory, kde je povoleno přepisování skupinou a chrootnutí do správného adresáře přes FTP je zajištěno tím, že tam mají všichni home.
Problém však nastává, když jeden uživatel nahraje nový soubor a patřičně neupraví práva na zápis skupinou. Jedno řešení mě napadlo - cronem každou minutu spouštet příkaz, který práva upraví, jenže tohle je takové krkolomné.
Neexistuje nějaké elegantnější řešení, jak dosáhnout toho, aby se uživatelé přihlašovali do jednoho adresáře a mohli přepisovat všechny soubory?
Děkuji za odpovědi
V tom bych problém neviděl, pro systém to je jako nový soubor, ne? No každopádně umask ve své ryzí formě znám a je nepoužitelný - nemůžu přeci změnit umask pro celý server jenom kvůli jednomu adresáři .
Díky za odpovědi,
vyzkouším obě dvě možnosti, tedy umask pro daný adresář přímo na straně FTP démona (je to ProFTPd) tak i to ACL. Co jsem se tak předběžně díval, měly by jít obě.
Dám ještě vědět jak jsem to vyřešil, aby tahle otázka mohla být uzavřena.
Tiskni
Sdílej: