Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
poslední dobou mám logy apache "tepetované" Morfeus Fucking Scanner nebo Morfeus strikes again. nikde jsem nenasel na netu poradne co to je... (hlasky google nic nenasel jen ztezuji hledani)
stava se mi ze stroj je obcas vytizen 100% vzdy nejakou dobu po tom co se tam objeví "tapeta" od tohoto previta ... IP pozadavku je pokazde jina vetsinou ukrajina nebo tw (asi). nejde blokovat tyto destinace? OS mam debian stable (tusim ze je to porad jeste etch) a vzdy se snazim mit posledni aktualizace důlezitech programu a jadra (distribuční). posledni dobou se mi objevuji i pokusy o prunik pres ssh idyz je schovane na jinem portu a taky je pozadovana utentifikace pouze proti klici tak doufam ze v openssh neni zadna chyba ....
Do jaké míry je to vážné nevím, ale proti podobným vecem mám Fail2BAN. Pomocí IPTABLES "zabanuje" IP adresu, ze které chodí požadavky, které způsobují hlášky v log filech. Umí to hlídat FTP, Apache, SSH ....
Zda se to byt scanner prochazejici servery a hledajici vulnerability v PHP. Google podava dost informaci. A stable je lenny.
Tiskni
Sdílej: