Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Mám trochu lamerskou otázku. Používám opensuse 11.1 a nepřišel jsem na to, proč nedochází k automatické aktualizaci všech softů. Například teď vyšlo VLC 0.9.9 a updater applet ho nenabízí. Přitom když otevřu yast a vyhledam si VLC, je tam vidět, že je nová verze a ručně ji mohu nainstalovat: img24.imageshack.us/my.php Repozitářů mám nastavenou spoustu, skoro všechny, co jsem našel na opensuse.org + pár navíc. Pamatuju si, že v opensuse 10.3 mi ten applet aktualizoval úplne všechno.
Řešení dotazu:
Proč to přesně nevím. Pravděpodobně updater sleduje pouze suse update repository a ne jiny. Proto používám zypper up. Ten funguje na 100%.
V podstatě máte pravdu, updater opravdu updatuje jen software z hlavního repozitáře. Důvodem je však to, že ostatní repozitáře (jako např. VLC) starou verzi programu smažou a nahradí novou. Hlavní repozitář vždy obsahuje starou verzi, ke které se postupně přidávají "patche". A updater aktualizuje programy jen pomocí patchů.
Ale z opensuse 10.3 si pamatuju, ze ten applet (pokud tedy fungoval), tak updatoval uplne vsechno (pozdeji prestal fungovat, ale alespon oznamoval update uplne veskereho sw). Jinak samozrejme dvakrat do tydne poustim "Instalace softwaru" a davam aktualizovat novejsi verze vsech balicku pokud existuji.
Přesně tak, sudo zypper up a sudo zypper dup toho udělají hafo a upgradují vše. Jen pozor na závilosti, on to řeší přímo nabídkou downgrade všeho, co potřebuje novější verze a pokud to je nutné... To je někdy průšvih. Možná kecám, ale tak je to u mě. Proto raději v Yastu kliknu na Aktualizace a aktuální balíky z jiných než Update ofiko repozitáře načte Yast tehdy, když člověk dá Balíček > Všechny balíčky > Aktualizovat, pokud existuje novější verze.
Tiskni
Sdílej: