Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Jaký skener z aktuální nabídky koupit? Cena do cca 2500, ideálně podpora v 64b linuxu(ubuntu). Díval jsem se na epson v300 nebo v30, prý už mají mít podporu 64b. Podělte se o osobní zkušenost s těmito či jinými skenery podobné kategorie. Je možno v linuxu rozjet hw tlačítka na skeneru?
Mam Epson Perfection V10, relativne rychly i nehlucny a hlavne levny. Ovladac je proprietarni, ale integruje se do SANE. Nevim, jak s 64bity ... Na skenovani skript, knih a papiru je vyhovujici. Tlacitka nefunguji a obecne mohu rict, ze na obsluhu tlacitek v linuxu je dobre zapomenout. Stejne jenom zdrzuji. Ja napriklad kdyz skenuji knihu, pouzivam gscan2pdf a tam misto cekani na tlacitko dam cely pocet stranek knihy a nez skenovaci hlava dojede do vychozi pozice v pohode stihnu obracet stranky ...
diky za info. V10 se mi zamlouva i cenou, ale chtel jsem ty negativy. Tak to vidim na epson V300. hw tlacitka samozrejme nejsou nutnosti.
Tiskni
Sdílej: