abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: HA VPN koncentratory a dynamicky routing

    22.4.2009 13:18 iji | skóre: 29
    HA VPN koncentratory a dynamicky routing
    Přečteno: 555×
    Příloha:
    Pratele, chtel bych pozadat o radu zkusenejsi, nebot me znalosti z oblasti siti jsou mizerne.

    Soucasny stav:
    Mejme firmu, kterou do internetu spojuji dve linky: 10GHz a zalozni ADSL od Kysliku. Firma ma cestaky, kteri se pripojuji pres OpenVPN. Firma ma take pobocky, ktere se do centraly pripojuji opet pres OpenVPN. "Zalozni linka" nyni znamena, ze funguje posta pres dalsi MX zaznam, cestaci a ostatni pobocky jsou mimo hru.


    Problem:
    Centrala sidli v oblasti, kde zuri (zatim) nezkrotna priroda a tak vypadky 10GHz jsou pomerne caste, obcas to odnese i energeticka sit (at uz ve firme, kde je UPS, ci u providera, kde je snad take neco). Dle manageru si "bussiness zada" vyssi spolehlivosti a bezpecnosti.


    Reseni:
    Do telehouse ve vetsim meste si umistime server a z nej udelame hlavni VPN koncentrator pro vsechny pobocky, centralu i cestaky (tj. do hvezdy). Protoze telehouse je daleko a nikdo tam nebude v pripade hw chyby ochotny jet okamzite, dame si servery hned dva (jeden novy vcetne NBD supportu, druhy postarsi). Tedy, tento telehouse ma dve budovy, tak si servery rozhodime mezi ne. Kazdy server bude mit vlastni verejnou IP pro management (dostanu jich nekolik, proc je tedy nevyuzit). Jelikoz mam zkusenosti s aplikacnimi clustery, je muj dalsi scenar nasledovny: tyto servery budou cleny clusteru, kde dalsi verejna IP (s patricnym verejnnym DNS zaznamenm) bude vysoce dostupnou sluzbou a na niz se budou pripojovat jak cestaci, tak si na ni budou stavet tunely pobocky. Kdyz primarni node umre, tak HA premigruje publikovanou IP na zalozni node a tunely se holt na ni postavi znova. Stejne tak firemni MX budou smerovany prave na tuto HA IP. Tady myslim nemam chybu.

    Jako jsme si dali dva servery do telehouse, budeme mit dva VPN koncentratory v centrale (novy a starsi server), ktere budou pro centralu vychozi branou. Opet se bude jednat o aplikacni cluster. Do kazdeho z nodu povede 10GHz linka a zalozni ADSL (zde ani u jednoho nemam dve adresy, takze sekundarni server bude dostupny pro ssh pouze pres interconnect z primarniho a WANove IP se mu priradi az pri preklopeni).

    Mezi aktivnim nodem v telehouse a aktivnim nodem se dvemi konektivitami v centrale budou postavene dva tunely (bud IPSec + GRE nebo OpenVPN) vzdy mezi HA IP v telehouse a jednou na verejnou IP 10GHz linky a druhy na ADSL. Jelikoz mame oba konce tunelu pod kontrolou, k osetreni proti vypadku jedne z linek premyslim o dynamicke routovani (OSPF, BGP je myslim kanon na vrabce). GRE nad IPSecem je prave kvuli nemu (dle meho pruzkumu je pri dynamickem routingu nutne).

    Co se tyce LAN strany v centrale, jsou zde na vyber dve reseni, jak osetrit branu pro LANove uzivatele: bud opet jedna vysoce dostupna IP a jeji migrace v ramci clusteru nebo reseni na sitove vrstve pomoci VRRPd ci Keepalived (zminka o nich je zde v jinem vlakne). Osobne se mi vice zamlouva opet aplikacni cluster.

    V telehouse bude i Squid, pres ktery budou vsichni (tj. centrala, pobocky i cestari) chodit na internet. Squid jako mission critical zalezitost bude dalsi HA sluzba pro clustering a bude se migrovat spolecne s verejnou IP a tunely (protoze pobezi na nodu, ktery bude mit postavene tunely). Vedle Squida tam bude jeste Postfix (zase clusterova sluzba) pro prijem posty z venku.


    Pouzity SW:
    CentOS, jako clusterware RedHat cluster suite


    Pouzity HW:
    Primarni nody budou 1x quadcore a 4 GB RAM, sekundarni pak 1x dualcore a 2 GB RAM



    Prosim o nazor, zda tohle reseni ma smysl, je realizovatelne a zejmena, zda se nedrbu levou rukou za pravych uchem a neslo by udelat elegantneji. Pak bych chtel pozadat, zda nekdo nema zkusenosti s provozem OSPF pres IPSec ci OpenVPN.

    Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.