Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Je fakt, že u mě v openSuSE 11.1 je zvuk naprosto bezproblémový, používám 2 karty (interní a kvůli kvalitě zvuku i externí), přepínám mezi nimi, SuSE si přepíná samo, pokud externí odpojím (Phonon je hodně povedená věc), ale v Ubuntu mám strašné problémy. Jedna z prvních věcí je zcela odinstalovat PulseAudio (přes Synaptic všecky serepetičky, co s ním souvisí). Ať jsem si hrál s konfiguráky jak pitomý, Pulse dělalo prostě problémy (například s ním nešel vůbec zvuk ve Flashi). Druhá věc, nastavit Systém > Volby > Zvuk na ALSA. A vytvořit konfigurák /home/jmeno/.asoundrc, do něj vložit například tohle jednoduché (možná je to staré řešení, ale funguje)
pcm.!default { type plug slave.pcm "dmix" }
Je to "nastavení" přímo z jednoho článku o ALSE tady na ABCLinuxu. Samozřejmě se pak odhlásit/přihlásit. Přiznám se, že se už v těch "novinkách" ohledně zvuku v Linuxu začínám ztrácet.
Dobry den. Mam ten samy problem na tom samem notebooku s tim samym vydanim Linuxu. Odinstaloval jsem PulseAudio, i vsechno co s nim souvisi. Vytvoril jsem konfigurak a zmenil nastaveni na ALSA. Problem se bouzel nevyresil. Neni prosim jeste jine reseni?
Tiskni
Sdílej: