Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravim vsechny zkusene a zaroven prosim o radu:
Mam starsi server (2x AMD Athlon MP 2200+, 4GB RAM, ... ). Pokusil jsem se cvicne nainstalovat Ubuntu server 9.04. Instalace probehla naprosto v poradku. Po restartu se jeste korektne zobrazi menu grubu, ale pak uz je vypis na konzole jakysi priserne veliky s obrovskym fontem, jakoby cela konzole byla jen cca 1/4-novy vyrez z klasicke 80x25. Prihlasit se normalne jde, s trochou trpelivosti, pac se znaky nezobrazuji - jsou mimo pole obrazovky. Prace s takovou konzolou je nemyslitelna ... Nesetkal se s timto nekdo? Nevim kde zacit hledat.
No v grubu neni zadnej parametr vga. Je tam jen:
kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-11-server root=UUID=bb4 ... neco .... 6d9fd ro quiet splash
Pokud pri bootu doplnim parametr vga (zkousel jsem jich nekolik: 785,771,atd..) za "splash" ... nic se nedeje. Porad je konzole a pismo jako krava.
Nepomohlo ani odstraneni "splash". Dalsi postreh je, ze pokud doplnim parametr vga=xxx, tak to se pak konzole zobrazuje uplne prapodivne v zavislosti na rezimu konzole, vzdy vsak naprosto nepouzitelne, protoze to vypada jako tetris - zelene blikajici kosticky, ci podelne bile pomlcky, atd ...
Tiskni
Sdílej: