Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Čo podla teba znamená "...kdyz spadne cely server...". Predpokladám, že sa ti jedná o chybu HDD. Nebudem rozoberať "ozaj profesionálne" riešenia, predpokladám, že takto formulovanú otázku by profesionálny admin nepoložil.
Ja sa na svojom serveri snažím predchádzať chybe (resp. dôsledkom) pomocou mirrorovania - používam SW RAID, pokiaľ sa nemýlim typ 2. (http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID)
Ak skombinuješ RAID (či už HW, alebo len SW) so "šuflíkmi" na disky, malo by byť pri HW chybe jedného z diskov možné dať všetko do pôvodného stavu aj za jazdy.
Chyby ostatného HW - teda definitívne zakapanie celého servera by sa dalo riešiť napríklad clusterom. Pričom záložný server by mohol byť slabší. Ale tu potom treba riešiť aktuálnosť dát na oboch serveroch, čo by mohlo byť zas riešené cez dedikovaný dátový server - napriklad ako DB server.
Veľmi záleží od toho, čo daný server vlastne poskytuje a čo má teda zmysel backupovať.
1. moznost je mat cluster, t.z. napriklad 2 nody, rozhodit aplikacie na obidva, v pripade vypadku jedneho z nich presunutie aplikacii na funkcny server.
2. HW/SW RAID 1/5, kde vypadok 1 disku nesposobi ziadnu stratu dat.
3. Kompletna zaloha + inkrementalne zalohy, pokazi sa disk, na nejaky druhy sa skopiruje kompletna zaloha a neskor inkrementalne...
Vsetky tieto moznosti sa daju kombinovat.
K cemu, virtualem si zadelas na dalsi problemy, drz se rad nahore.
NN
Mne pride cluster ako ovela jednoduchsi. Ohladne toho virtualneho PC, samozrejme, ze tam stratis nejaky ten vykon. Mozno na tieto ucely by sa hodil VMware ESX server, myslim, ze i verzia je zdarma a ak podporuje prenasanie imagov, tak by sa to dalo takto riesit. Ale pride mi to ako dost tazkopadne riesenie. Myslim, ze v pohode staci !spolahlivy server a nejaky ten RAID 1/5...
Tiskni
Sdílej: