Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Čo podla teba znamená "...kdyz spadne cely server...". Predpokladám, že sa ti jedná o chybu HDD. Nebudem rozoberať "ozaj profesionálne" riešenia, predpokladám, že takto formulovanú otázku by profesionálny admin nepoložil.
Ja sa na svojom serveri snažím predchádzať chybe (resp. dôsledkom) pomocou mirrorovania - používam SW RAID, pokiaľ sa nemýlim typ 2. (http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID)
Ak skombinuješ RAID (či už HW, alebo len SW) so "šuflíkmi" na disky, malo by byť pri HW chybe jedného z diskov možné dať všetko do pôvodného stavu aj za jazdy.
Chyby ostatného HW - teda definitívne zakapanie celého servera by sa dalo riešiť napríklad clusterom. Pričom záložný server by mohol byť slabší. Ale tu potom treba riešiť aktuálnosť dát na oboch serveroch, čo by mohlo byť zas riešené cez dedikovaný dátový server - napriklad ako DB server.
Veľmi záleží od toho, čo daný server vlastne poskytuje a čo má teda zmysel backupovať.
1. moznost je mat cluster, t.z. napriklad 2 nody, rozhodit aplikacie na obidva, v pripade vypadku jedneho z nich presunutie aplikacii na funkcny server.
2. HW/SW RAID 1/5, kde vypadok 1 disku nesposobi ziadnu stratu dat.
3. Kompletna zaloha + inkrementalne zalohy, pokazi sa disk, na nejaky druhy sa skopiruje kompletna zaloha a neskor inkrementalne...
Vsetky tieto moznosti sa daju kombinovat.
K cemu, virtualem si zadelas na dalsi problemy, drz se rad nahore.
NN
Mne pride cluster ako ovela jednoduchsi. Ohladne toho virtualneho PC, samozrejme, ze tam stratis nejaky ten vykon. Mozno na tieto ucely by sa hodil VMware ESX server, myslim, ze i verzia je zdarma a ak podporuje prenasanie imagov, tak by sa to dalo takto riesit. Ale pride mi to ako dost tazkopadne riesenie. Myslim, ze v pohode staci !spolahlivy server a nejaky ten RAID 1/5...
Tiskni
Sdílej: