Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Čo podla teba znamená "...kdyz spadne cely server...". Predpokladám, že sa ti jedná o chybu HDD. Nebudem rozoberať "ozaj profesionálne" riešenia, predpokladám, že takto formulovanú otázku by profesionálny admin nepoložil.
Ja sa na svojom serveri snažím predchádzať chybe (resp. dôsledkom) pomocou mirrorovania - používam SW RAID, pokiaľ sa nemýlim typ 2. (http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID)
Ak skombinuješ RAID (či už HW, alebo len SW) so "šuflíkmi" na disky, malo by byť pri HW chybe jedného z diskov možné dať všetko do pôvodného stavu aj za jazdy.
Chyby ostatného HW - teda definitívne zakapanie celého servera by sa dalo riešiť napríklad clusterom. Pričom záložný server by mohol byť slabší. Ale tu potom treba riešiť aktuálnosť dát na oboch serveroch, čo by mohlo byť zas riešené cez dedikovaný dátový server - napriklad ako DB server.
Veľmi záleží od toho, čo daný server vlastne poskytuje a čo má teda zmysel backupovať.
1. moznost je mat cluster, t.z. napriklad 2 nody, rozhodit aplikacie na obidva, v pripade vypadku jedneho z nich presunutie aplikacii na funkcny server.
2. HW/SW RAID 1/5, kde vypadok 1 disku nesposobi ziadnu stratu dat.
3. Kompletna zaloha + inkrementalne zalohy, pokazi sa disk, na nejaky druhy sa skopiruje kompletna zaloha a neskor inkrementalne...
Vsetky tieto moznosti sa daju kombinovat.
K cemu, virtualem si zadelas na dalsi problemy, drz se rad nahore.
NN
Mne pride cluster ako ovela jednoduchsi. Ohladne toho virtualneho PC, samozrejme, ze tam stratis nejaky ten vykon. Mozno na tieto ucely by sa hodil VMware ESX server, myslim, ze i verzia je zdarma a ak podporuje prenasanie imagov, tak by sa to dalo takto riesit. Ale pride mi to ako dost tazkopadne riesenie. Myslim, ze v pohode staci !spolahlivy server a nejaky ten RAID 1/5...
Tiskni
Sdílej: