Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj Linuxáci. Na na notebooku mám nově SUSE 11.1. A potřebuji se připojit na internet.
Jenže ne přes drát ale přes mobil a blůtůčko. Mám to tak i u Vist, které mě ale zlobí.
Prosím o jakoukoli radu a kdyby tu byl někdo z Brna a okolí, kdo tomu rozumí.....
Já jsem laik, tak odbornými výrazy šetřete.
Díky....
Základní postup je následující:
Pozn.: Příkazy napsané fontem s pevnou šířkou
jsou převážně určené k zadávání do příkazové řádky (aplikace s názvem Terminál Gnome nebo Konsole).
hcitool scan
.root
upravíš soubor /etc/bluetooth/rfcomm.conf
(např. pomocí sudo gedit /etc/bluetooth/rfcomm.conf
). Důležité je změnit položku device
na bluetooth adresu mobilu. Parametr channel
většinou stačí nechat na hodnotě 1.sudo /etc/init.d/bluetooth restart
.Nyní by počítač měl vidět telefon jako standardní modem pod souborem /dev/rfcomm0
. Celá sranda ještě nekončí, je potřeba naučit počítač s modemem zacházet.
/dev/rfcomm0
.*99***1#
. Toto zvláštní telefonní číslo se používá pro aktivaci datových přenosů a může se lišit v závislosti na výrobci telefonu.internet
a internet
.V této fázi už je možné modem vyzkoušet. Spustíš kinternet
a po jeho nastavení a kliknutí na ikonku v systémovém panelu by do několika vteřin mělo dojít k připojení telefonu na internet.
Pokud používáš NetworkManager (s největší pravděpodobností ano), opět ještě nejsme u konce. Telefon se sice připojí, ale počítač zatím „o internetu neví.“ Jak tento problém vyřešit už Tě odkážu na blog se zápiskem jak celý proces dokončit.
Pokud budeš mít jakékoli problémy, ozvi se. Z Brna sice jsem, ale bohužel se tam nějakou dobu nedostanu...
Díky Radku
Tvou odpověď jsem poslal člověku, který mi snad "přeloží" do "normálního" jazyka, co že všechno vlastně mám udělat.
Pokud to nepůjde, rád využiju tvé pomoci a s noťasem přijdu na zaškolení.
Ahoj, není zač. Asi jsem neodhadl, jak moc moc detailně jednotlivé kroky popisovat. Na věci, kterým není rozumět, se klidně zeptej. Alespoň pak odpověď poslouží ostatním.
Radku,
je možné získat na tebe kontakt? Můj přítel na telefonu a mailu Jirka se mi sice snaží pomoct, dokonce mě přemluvil, abych si koupil k telefonu kabel, že to připojení bude snažší, ale já mu moc nerozumím.
Myslel jsem si, že připojení bude záležitost pěti minut (asi tak dlouho to trvalo klučinovi od T-mobilu na Vistách) a ne tří týdnů, kdy jsem zdá se mi od cíle pořád daleko.
Chytám se každé možnosti a za poc jsem ochoten i zaplatit.
Roman
Ahoj,
nejlepší bude jabber: radomir.cernoch@gmail.com, v nejhorším pak ICQ: 34715577, nebo i MSN (stejné jako jabber).
S kabelem bohužel zkušenosti nemám, ale ohledně bluetooth rád pomůžu. Tuhle věc jsem řešil ve všech verzích mezi 10.1 a 11.1, takže to spolu určitě dáme dohromady...
Radek
PS: Peníze nechci. Po úspěšném zprovoznění raději napiš návod, který se pak dá někam na internet.
Tiskni
Sdílej: