Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ahoj Linuxáci. Na na notebooku mám nově SUSE 11.1. A potřebuji se připojit na internet.
Jenže ne přes drát ale přes mobil a blůtůčko. Mám to tak i u Vist, které mě ale zlobí.
Prosím o jakoukoli radu a kdyby tu byl někdo z Brna a okolí, kdo tomu rozumí.....
Já jsem laik, tak odbornými výrazy šetřete.
Díky....
Základní postup je následující:
Pozn.: Příkazy napsané fontem s pevnou šířkou
jsou převážně určené k zadávání do příkazové řádky (aplikace s názvem Terminál Gnome nebo Konsole).
hcitool scan
.root
upravíš soubor /etc/bluetooth/rfcomm.conf
(např. pomocí sudo gedit /etc/bluetooth/rfcomm.conf
). Důležité je změnit položku device
na bluetooth adresu mobilu. Parametr channel
většinou stačí nechat na hodnotě 1.sudo /etc/init.d/bluetooth restart
.Nyní by počítač měl vidět telefon jako standardní modem pod souborem /dev/rfcomm0
. Celá sranda ještě nekončí, je potřeba naučit počítač s modemem zacházet.
/dev/rfcomm0
.*99***1#
. Toto zvláštní telefonní číslo se používá pro aktivaci datových přenosů a může se lišit v závislosti na výrobci telefonu.internet
a internet
.V této fázi už je možné modem vyzkoušet. Spustíš kinternet
a po jeho nastavení a kliknutí na ikonku v systémovém panelu by do několika vteřin mělo dojít k připojení telefonu na internet.
Pokud používáš NetworkManager (s největší pravděpodobností ano), opět ještě nejsme u konce. Telefon se sice připojí, ale počítač zatím „o internetu neví.“ Jak tento problém vyřešit už Tě odkážu na blog se zápiskem jak celý proces dokončit.
Pokud budeš mít jakékoli problémy, ozvi se. Z Brna sice jsem, ale bohužel se tam nějakou dobu nedostanu...
Díky Radku
Tvou odpověď jsem poslal člověku, který mi snad "přeloží" do "normálního" jazyka, co že všechno vlastně mám udělat.
Pokud to nepůjde, rád využiju tvé pomoci a s noťasem přijdu na zaškolení.
Ahoj, není zač. Asi jsem neodhadl, jak moc moc detailně jednotlivé kroky popisovat. Na věci, kterým není rozumět, se klidně zeptej. Alespoň pak odpověď poslouží ostatním.
Radku,
je možné získat na tebe kontakt? Můj přítel na telefonu a mailu Jirka se mi sice snaží pomoct, dokonce mě přemluvil, abych si koupil k telefonu kabel, že to připojení bude snažší, ale já mu moc nerozumím.
Myslel jsem si, že připojení bude záležitost pěti minut (asi tak dlouho to trvalo klučinovi od T-mobilu na Vistách) a ne tří týdnů, kdy jsem zdá se mi od cíle pořád daleko.
Chytám se každé možnosti a za poc jsem ochoten i zaplatit.
Roman
Ahoj,
nejlepší bude jabber: radomir.cernoch@gmail.com, v nejhorším pak ICQ: 34715577, nebo i MSN (stejné jako jabber).
S kabelem bohužel zkušenosti nemám, ale ohledně bluetooth rád pomůžu. Tuhle věc jsem řešil ve všech verzích mezi 10.1 a 11.1, takže to spolu určitě dáme dohromady...
Radek
PS: Peníze nechci. Po úspěšném zprovoznění raději napiš návod, který se pak dá někam na internet.
Tiskni
Sdílej: