OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den
Je vada, když jsem poprvé nainstaloval F10 po Windowsu (protože jsem měl už dost omezování od Windowsáckých programů pro ověření pravosti a omezování rychlosti PC od antivirů), tak vše šlo perfektně, ale když jsem začal tzv. experimentovat na Linuxu, tak jsem si to hodně zkazil a tak jsem potřeboval přeinstalovat Linux, ale co to? Když jsem si chtěl přehrát *.mp3, nebo *.flv aj. (je to jedno u jakého přehrávače u všech to bylo stejné), tak prostě šlo vše jaksi moc rychle až o cca 25% (myslím tím přehrávání a možná že i jiné aplikace mohli pracovat rychleji).
1.) Nevíte v čem je vada?
2.) Mohlo by to omezit, nebo změnit popřípadě poškodit data při stahování?
3.) Má to vliv na vypalování?
Svou zvukovku neznám, ale počítejte s tím, že můj PC má už za sebou 11 let.
A jo vím, že táto otázka bude off topic a předem se omlouvám Adminovy, ale mohli byste mi říci jestli je toto oficiální stránka Fedory (abych se nemusel bát, nějaké manipulace s tím os a pak si to stáhl a nainstaloval)
http://fedoraproject.org/en/get-fedora
Ne kodeky jsou v pořádku. Jak jsem už řekl, tak poprvé tak vše fungovalo v pořádku.
A ještě jedná věc. Mohl bych stahovat Fedoru ze http://sunsite.mff.cuni.cz/MIRRORS/fedora.redhat.com/fedora/10/Fedora/i386/iso/ nebo jinou Fedoru?
Takže opravdu mohu se na tuto stránku spoléhnout?
Rád bych si stáhl F11, ale pořád ji na www.linux.cz nemaj.
Tiskni
Sdílej: