Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Dobry den. Kupil som si tablet TRust TB-6300 s tym, ze som vedel, ze pod ubuntu bude fungovat. Po zapojeni do usb kontrolka iba preblikne. Na pero nereaguje. Postupoval som podla navodu na https://help.ubuntu.com/community/TabletSetupWizardpen
Problem asi bude tu:
cat /var/log/Xorg.0.log | grep "wizardpen"
(II) LoadModule: "wizardpen"
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input//wizardpen_drv.so
(II) Module wizardpen: vendor="X.Org Foundation"
(II) UnloadModule: "wizardpen"
Pretoze pri kompilacii wizardpen dostanem toto:
viktor[wizardpen-0.6.0.2]$ make
make all-recursive
make[1]: Entering directory `/home/viktor/wizardpen-0.6.0.2'
Making all in src
make[2]: Entering directory `/home/viktor/wizardpen-0.6.0.2/src'
/bin/bash ../libtool --tag=CC --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I.. -g -O2 -I/usr/include/xorg -I/usr/include/pixman-1 -I../src -MT wizardpen.lo -MD -MP -MF .deps/wizardpen.Tpo -c -o wizardpen.lo wizardpen.c
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I.. -g -O2 -I/usr/include/xorg -I/usr/include/pixman-1 -I../src -MT wizardpen.lo -MD -MP -MF .deps/wizardpen.Tpo -c wizardpen.c -fPIC -DPIC -o .libs/wizardpen.o
wizardpen.c: In function 'DeviceInit':
wizardpen.c:648: warning: passing argument 3 of 'InitValuatorClassDeviceStruct' makes integer from pointer without a cast
wizardpen.c:648: error: too many arguments to function 'InitValuatorClassDeviceStruct'
make[2]: *** [wizardpen.lo] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/viktor/wizardpen-0.6.0.2/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/viktor/wizardpen-0.6.0.2'
make: *** [all] Error 2
Co s tym moze byt? Dakujem
Uz som to skompiloval, hlasenie uz nedostavam chybne :
viktor[~]$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep "wizardpen"
(II) LoadModule: "wizardpen"
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input//wizardpen_drv.so
(II) Module wizardpen: vendor="X.Org Foundation"
Tu je moje xorg.conf ( podla tej stranky )
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "WizardPen Tablet" "AlwaysCore"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "WizardPen Tablet"
Option "SendCoreEvents" "true"
Driver "wizardpen"
Option "Device" "/dev/tablet-event"
Option "TopX" "0"
Option "TopY" "234"
Option "BottomX" "32747"
Option "BottomY" "32762"
Option "MaxX" "32747"
Option "MaxY" "32762"
EndSection
..Stale ale mam problem.. Moj tablet absolutne nereaguje..
Tiskni
Sdílej: