Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Ahoj, zeptám se ještě jinak.
Mám patch pro Xorg, který chci aplikovat. Jak můžu na openSUSE rekompilovat Xorg? Mám stáhnout src pro všechny součástí xorg? Včera jsem si stáhl xorg-x11-server.src.rmp, opatchoval a vytvořil RPM. Jenomže když jsem nový Xorg-server nainstaloval, nesvítí mi ani displej. (No display, no module mouse, no module synaptic a jiné pecky). Možná jsem se sekl a stál o setinku jinou verzi XOrg... těžko říct, ale za rady budu vděčný.
Když na gentoo kompiluju Xka, tak je tam, v tom kompilovaném senzmau, mimo jiné x11-drivers/xf86-input-evdev a x11-drivers/xf86-video-ati.
Hm já mám ve výsledku (usr/src/packages/RPMS/i586) xorg-x11-server, xorg-x11-server-extra, xorg-x11-server-sdk a xorg-x11-Xvnc. Každopádně SuSE a Xka se už nekamarádí... Nemůže nic najít, jak píšu nahoře. Ještě že mám dual boot s dalším Linuxem. Škoda, myslel jsem, že konečně budu mít patchnuté Xka, mám prd.
Fakt nikdo? :/ Chystám se o víkendu suse nahodit znova, takže to ten patch chci opět zkusit aplikovat. Fakt nikdo pod SuSE nekompiloval vlastní Xorg, resp. nedělal vlastní RPM balíky?
Tak jsem to dělal. Problém byl asi fakt v tom, že jsem přehlíd malinký rozdíl ve verzi (nepoužívat --force lehkovážně, když to člověka už varuje ;)). Stačí ale logicky stahovat zdroják xorg-x11-server, ne? Když patchuju jen ten... Já se právě bál, že se toho musí stáhnout víc a nějak provázat. Jinak dík, brzo se na to zase vrhnu.
Rozhodně je nutné stáhnout zdroják Xorg z tohoto repozitáře. A pokud ani to nepomůže, zkusil byl překompilovat zdroják bez patche kvůli vyloučení chyb.
Tiskni
Sdílej: