OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, zeptám se ještě jinak.
Mám patch pro Xorg, který chci aplikovat. Jak můžu na openSUSE rekompilovat Xorg? Mám stáhnout src pro všechny součástí xorg? Včera jsem si stáhl xorg-x11-server.src.rmp, opatchoval a vytvořil RPM. Jenomže když jsem nový Xorg-server nainstaloval, nesvítí mi ani displej. (No display, no module mouse, no module synaptic a jiné pecky). Možná jsem se sekl a stál o setinku jinou verzi XOrg... těžko říct, ale za rady budu vděčný.
Když na gentoo kompiluju Xka, tak je tam, v tom kompilovaném senzmau, mimo jiné x11-drivers/xf86-input-evdev a x11-drivers/xf86-video-ati.
Hm já mám ve výsledku (usr/src/packages/RPMS/i586) xorg-x11-server, xorg-x11-server-extra, xorg-x11-server-sdk a xorg-x11-Xvnc. Každopádně SuSE a Xka se už nekamarádí... Nemůže nic najít, jak píšu nahoře. Ještě že mám dual boot s dalším Linuxem. Škoda, myslel jsem, že konečně budu mít patchnuté Xka, mám prd.
Fakt nikdo? :/ Chystám se o víkendu suse nahodit znova, takže to ten patch chci opět zkusit aplikovat. Fakt nikdo pod SuSE nekompiloval vlastní Xorg, resp. nedělal vlastní RPM balíky?
Tak jsem to dělal. Problém byl asi fakt v tom, že jsem přehlíd malinký rozdíl ve verzi (nepoužívat --force lehkovážně, když to člověka už varuje ;)). Stačí ale logicky stahovat zdroják xorg-x11-server, ne? Když patchuju jen ten... Já se právě bál, že se toho musí stáhnout víc a nějak provázat. Jinak dík, brzo se na to zase vrhnu.
Rozhodně je nutné stáhnout zdroják Xorg z tohoto repozitáře. A pokud ani to nepomůže, zkusil byl překompilovat zdroják bez patche kvůli vyloučení chyb.
Tiskni
Sdílej: