OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím všechny,
mám problém s připojením na síť Eduroam na UP v Olomouci, AP odmítne asociaci.
wlan0: associate with AP 00:14:7c:5d:18:40 wlan0: RX AssocResp from 00:14:7c:5d:18:40 (capab=0x431 status=40 aid=0) wlan0: AP denied association (code=40)
následuje hlášení association timeout a pořád dokola. Už jsem zkoušel nejnovější compat-wireless i s firmware,vypnout draft-n, ale pořád nic. Modul iwlagn, síťovka Intel 5100. Neporadíte někdo kde bych našel co ten status-code znamená (podle zdrojáků ovladačů to vypadá že si ho vymyslí přímo AP)? Popř. jak bych na téhle síťovce mohl zakázat 802.11a ? (aby se připojila jen přes g, mám tušení že by to mohlo pomoct, pokud ručně nastavím kanál na nějaký géčkový tak se hned sama přeladí na a). Nebo nějaký jiný nápad? Budu tu muset být do odpoledne, a muset být ve vistě je otrava :( Předem díky :)
Na jakém distru? Zkuste (vím že to není zrovna ideální řešení) třeba NetworkManagera nebo wicd protože stejná síťovka mi na eduramu frčí jako po másle (Plzeň, Fedora 10)
Mandriva 2009.1, používám vestavěný nástroj drakconnect. Zde ale problém nebude, asociovat se nechce ani při ručním nastavení přes iwconfig. On také není Eduroam jako eduroam, ze zkušenosti vím že tady v Olomouci je to něco jiného než na domácí půdě v Brně (FIT VUT) - používá se jiné heslo, v Pardubicích dokonce mají i jiné šifrování (AES, většinou je na Eduroam TKIP) - shrnuto podtrženo - všude stejná jsou maximálně ty hesla :)
Teď mě ještě tak napadlo.. nemáte někdo ovladač pro windows xp na intel 5100 který by si rozuměl s ndiswrapperem?
Tiskni
Sdílej: