Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Dobry vecer,
mam dotaz ohledne group ID a user ID. Co vsechno ovlivni jejich zmena? Treba kdyz si tyto cisla zmenim pro sveho uzivatele na svem pocitaci? Projevi se to nejak v uzivani aplikaci nebo jiz vytvorenych a stazenych souborech?
Kdyz zmenite UID a GID, tak nebude mit prava ke svym souborum. Aplikaci se to netyka, ty jsou v systemu, co se tyce dat, tak pravdepodobne nebude mit uzivatel pravo pro zapis do sveho home, coz je jednoduche zmenit. Pokud na jinem stroji mel uzivatel data pod jinym UID a ten samy uzivatel je na lokalnim stroji zase pod jinym UID, tak bude vlastnik dat jiny.
Je otazka, proc to potrebujete upravit, zdali neni jiny zpusob jak veci resit.
Dobry den,
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnot. Jsem po celkem cerstve instalaci linuxu (cca dva dni), takze premyslim jak to udelat. Mam stazenych jen par dokumentu, ktere by sli celkem snadno nahrat treba na USB klic + plus jsem editoval /ect/fstab kvuli pripojeni vzdalenych disku. V podstate hledam zpusob jak to vyresit co nejjednoduseji.
Neslo by to vyresit tak ze zmenim GID a UID a nasledne pomoci chown zmenim vlastnika svojeho domovskeho adresare? Mimochodem jak resit situaci kdyz je muj uzivatel clenem i jine skupiny a zaroven ma na vzdalenem disku vytvoren (zatim prazdny) adresar?
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnotJakým způsobem k těm zdrojům přistupujete? UID a GID klientského počítače snad používá jenom NFS… Jinak stačí změnit příslušná čísla v
/etc/passwd
a /etc/groups
, a pak pomocí find
najít všechny soubory, jejichž vlastníkem nebo skupinou je staré UID/GID a nahraddit to za nové (při hledání můžete použít normálně přímo číslo UID/GID). Jiné změny by snad neměly být potřeba, pokud nepoužíváte nějaký podivný program, který by uživatele nebo skupiny adresoval přes čísla a ne přes jména.
Tiskni
Sdílej: