Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Ahoj, mam tady Mikrotik 450 .. nemam s tim zadnou zkusenost. jak se prosim Vas dostanu do nejakeho nastaveni. Ma to vubec nejake webove rozhrani nebo jen konzoli?
A jak zjistim jeho IP, nejak se do toho nemuzu dostat...
IP adresa netreba. Zkuste se pripojit z winboxu na MAC server toho tika, pak nastavit adminovi heslo a IP adresu na interface.
Aaa... tak uz to jede.. pripojil jsem se pres Winbox.. je to pro me lehce spanelska vesnice... potrebuju nastavit, aby byly dva WAN porty a zbytek LAN... Z toho jeden WAN port, zalozni inernetove pripojeni.. jde to?
Ano, zkuste VRRP:
Tahle sranda slouží k tomu, aby při výpadku tohoto stroje převzal jeho funkci GW jiný stroj a uživatelé nic nepoznali. Ne pro záložní internetové připojení.
jj, mate pravdu. Pro zalozni pripojeni by se dalo vychazet z tohoto:
V mikrotiku jde nastavit téměř to samé co v linuxu. Jsou to vcelku schopný OS. Lze z toho nakonfigurovat cokoli. AP, router, iGW, klientské zařízení, firewall. Přečti si jejich wiki nebo fóra...tady ti tak obsáhlé nastavení nikdo asi neporadí. Bylo by to strašně na dlouho.
Ahoj mužu pomoci s nastavením microtika aa nebo mužu poskytnou demo s load balancingem se 3 linkami do internetu kde je QOS a firewall a udelaná agregace podle služeb jestli chce te demo satčí jen napsat
To "temer" je pravda :) Napr. od ROS 3.15 uz nelze pouzit brouting, zrusili ho, protoze pry (odpoved z fora) nefungoval. Pritom na verzi 3.10 mi fungovala asi rok bridge s transparentni proxy, a v tehle konfiguraci ROS jsem broute pouzival a bylo to funkcni. Moc se mi nelibi vyvojovy model, kdy radeji "nefunkcni" vec odstrani bez adekvatni nahrady (jasneho popisu, jak zmenit konfiguraci, aby se pro zakaznika nic nezmenilo a mel moznost pouzivat dal to, co drive), nez aby ji opravili.
Tiskni Sdílej: