Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim uctive s dotazem!
Zkousim pracovat s kvm a chtel bych ho nasadit do produkcniho prostredi, sem zatim nucen alespon zcasti jet na wokennich servrech proto nasledujici dotaz:
jaka verze kvm je pouzitelna pro virtualizaci wokenniho serveru pri neprekomilovanym distribucnim jadru distribuce ubuntu 8.04.2 - zajimaly by me prakticke zkusenosti .. pri instalaci kvm z baliku jsme na verzi 6X, pri teto verzi sem ani instalaci nedojel do konce ... zkousel sem zkompilovat aktualni kvm88 (tusim), vypadalo to o dost lepe, ale tusim ze je toto vazany na novejsi jadra (nevim z hlavy cislo) ci patche ... googlil sem dva dny, kvm72 se zda byt dost pouzivane v kombinaci s win2k3 ..
dale drobnost, pri jedne instalaci se mi stalo, ze po restartu stroje uz instalacni program uz nenasel cdromku, pocitam, ze to bude chtit neco doplnit do /etc/libvirt/qemu/konfig.xml ci se mylim?
predem diky za odezvu a pripadny kopance ....k.
zdravim!
predne, prosim priste kdyztak pouzijte skupinu virtualizace, mate vetsi sanci ze si vaseho dotazu vsimnou lide kteri se tim zabyvaji.
k vasemu dotazu:
nevim jak s ubuntu (osobne ho mam zafixovane spise jako desktopove distro, ale budiz), ale pouzivame v kvm w2k3 stroj jako terminalovy server, a jsem spokojen. nedoporucuji ale pouzivat kvm-XX, ale qemu-kvm-0.10.x (pripadne novejsi az vyjde), coz je stabilni rada. kernelove moduly nechte distribucni, pripadne pokud budete chtit posledni stabilni, pouzijte kvm-kmod-x.y.z (coz jsou moduly z aktualni verze kernelu jako samostatne balicky prelozitelne pro starsi kernely.
dohromady toto dava vcelku stabilni reseni (rozhodne lepsi nez posledni kvm-XX).
pokud byste narazil na nejaky problem, tak se klidne dal ptejte. hezky den.
pekne odpoledne!
diky moc zatim v kvm a qemu este nejsem tak dlouho, abych mohl posoudit co a jak, ale treba casem ..... zkousel sem dle Vasich rad, vypada to ok, ale nedati se mi nainstalovat w2003serv ... rsp. instalace jede, ale po prvnim rebootu nenajde vychozi iso obraz, takze instalace skonci chybou setup can't find instal.cd ci tak neco, pokousel sem se laborovat s configem toho guesta, ale neuspesne, to iso mi nejde natahnout ... navic je tu jeste to druhy cdcko (prevedeny na iso tez), to se mi tez zel nedari natahnout, asi naka chyba ... vse se odehrava na stroji poweredge r610 ..,
z logu guesta:
/usr/bin/qemu-system-x86_64 -M pc -no-kqemu -m 2000 -smp 1 -monitor pty -localtime -no-acpi -boot c -hda /mnt/images/wservdmz.qcow2 -net nic,macaddr=00:16:3e:57:da:bb,vlan=0 -net tap,fd=10,script=,vlan=0 -usb -usbdevice tablet -vnc 127.0.0.1:0
xml guesta:
<domain type='qemu'>
<name>wservdmz</name>
<uuid>ea1f195d-db38-9cca-7366-77ca60dd8fff</uuid>
<memory>2048000</memory>
<currentMemory>2048000</currentMemory>
<vcpu>1</vcpu>
<os>
<type arch='x86_64' machine='pc'>hvm</type>
<boot dev='hd'/>
</os>
<clock offset='localtime'/>
<on_poweroff>destroy</on_poweroff>
<on_reboot>restart</on_reboot>
<on_crash>destroy</on_crash>
<devices>
<emulator>/usr/bin/qemu-system-x86_64</emulator>
<disk type='file' device='disk'>
<source file='/mnt/images/wservdmz.qcow2'/>
<target dev='hda' bus='ide'/>
</disk>
<disk type='file' device='cdrom'>
<source file='/mnt/isos/win2003serv_r2_x32_cd1.iso '/>
<target dev='hdc' bus='ide'/>
<readonly/>
</disk>
<interface type='bridge'>
<mac address='00:16:3e:57:da:bb'/>
<source bridge='br1'/>
</interface>
<input type='tablet' bus='usb'/>
<input type='mouse' bus='ps2'/>
<graphics type='vnc' port='-1' listen='127.0.0.1'/>
</devices>
</domain>
s tou skupinou se priste polepsim .....
Tiskni
Sdílej: