Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim uctive s dotazem!
Zkousim pracovat s kvm a chtel bych ho nasadit do produkcniho prostredi, sem zatim nucen alespon zcasti jet na wokennich servrech proto nasledujici dotaz:
jaka verze kvm je pouzitelna pro virtualizaci wokenniho serveru pri neprekomilovanym distribucnim jadru distribuce ubuntu 8.04.2 - zajimaly by me prakticke zkusenosti .. pri instalaci kvm z baliku jsme na verzi 6X, pri teto verzi sem ani instalaci nedojel do konce ... zkousel sem zkompilovat aktualni kvm88 (tusim), vypadalo to o dost lepe, ale tusim ze je toto vazany na novejsi jadra (nevim z hlavy cislo) ci patche ... googlil sem dva dny, kvm72 se zda byt dost pouzivane v kombinaci s win2k3 ..
dale drobnost, pri jedne instalaci se mi stalo, ze po restartu stroje uz instalacni program uz nenasel cdromku, pocitam, ze to bude chtit neco doplnit do /etc/libvirt/qemu/konfig.xml ci se mylim?
predem diky za odezvu a pripadny kopance ....k.
zdravim!
predne, prosim priste kdyztak pouzijte skupinu virtualizace, mate vetsi sanci ze si vaseho dotazu vsimnou lide kteri se tim zabyvaji.
k vasemu dotazu:
nevim jak s ubuntu (osobne ho mam zafixovane spise jako desktopove distro, ale budiz), ale pouzivame v kvm w2k3 stroj jako terminalovy server, a jsem spokojen. nedoporucuji ale pouzivat kvm-XX, ale qemu-kvm-0.10.x (pripadne novejsi az vyjde), coz je stabilni rada. kernelove moduly nechte distribucni, pripadne pokud budete chtit posledni stabilni, pouzijte kvm-kmod-x.y.z (coz jsou moduly z aktualni verze kernelu jako samostatne balicky prelozitelne pro starsi kernely.
dohromady toto dava vcelku stabilni reseni (rozhodne lepsi nez posledni kvm-XX).
pokud byste narazil na nejaky problem, tak se klidne dal ptejte. hezky den.
pekne odpoledne!
diky moc zatim v kvm a qemu este nejsem tak dlouho, abych mohl posoudit co a jak, ale treba casem ..... zkousel sem dle Vasich rad, vypada to ok, ale nedati se mi nainstalovat w2003serv ... rsp. instalace jede, ale po prvnim rebootu nenajde vychozi iso obraz, takze instalace skonci chybou setup can't find instal.cd ci tak neco, pokousel sem se laborovat s configem toho guesta, ale neuspesne, to iso mi nejde natahnout ... navic je tu jeste to druhy cdcko (prevedeny na iso tez), to se mi tez zel nedari natahnout, asi naka chyba ... vse se odehrava na stroji poweredge r610 ..,
z logu guesta:
/usr/bin/qemu-system-x86_64 -M pc -no-kqemu -m 2000 -smp 1 -monitor pty -localtime -no-acpi -boot c -hda /mnt/images/wservdmz.qcow2 -net nic,macaddr=00:16:3e:57:da:bb,vlan=0 -net tap,fd=10,script=,vlan=0 -usb -usbdevice tablet -vnc 127.0.0.1:0
xml guesta:
<domain type='qemu'>
<name>wservdmz</name>
<uuid>ea1f195d-db38-9cca-7366-77ca60dd8fff</uuid>
<memory>2048000</memory>
<currentMemory>2048000</currentMemory>
<vcpu>1</vcpu>
<os>
<type arch='x86_64' machine='pc'>hvm</type>
<boot dev='hd'/>
</os>
<clock offset='localtime'/>
<on_poweroff>destroy</on_poweroff>
<on_reboot>restart</on_reboot>
<on_crash>destroy</on_crash>
<devices>
<emulator>/usr/bin/qemu-system-x86_64</emulator>
<disk type='file' device='disk'>
<source file='/mnt/images/wservdmz.qcow2'/>
<target dev='hda' bus='ide'/>
</disk>
<disk type='file' device='cdrom'>
<source file='/mnt/isos/win2003serv_r2_x32_cd1.iso '/>
<target dev='hdc' bus='ide'/>
<readonly/>
</disk>
<interface type='bridge'>
<mac address='00:16:3e:57:da:bb'/>
<source bridge='br1'/>
</interface>
<input type='tablet' bus='usb'/>
<input type='mouse' bus='ps2'/>
<graphics type='vnc' port='-1' listen='127.0.0.1'/>
</devices>
</domain>
s tou skupinou se priste polepsim .....
Tiskni
Sdílej: