OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Zdravim uctive s dotazem!
Zkousim pracovat s kvm a chtel bych ho nasadit do produkcniho prostredi, sem zatim nucen alespon zcasti jet na wokennich servrech proto nasledujici dotaz:
jaka verze kvm je pouzitelna pro virtualizaci wokenniho serveru pri neprekomilovanym distribucnim jadru distribuce ubuntu 8.04.2 - zajimaly by me prakticke zkusenosti .. pri instalaci kvm z baliku jsme na verzi 6X, pri teto verzi sem ani instalaci nedojel do konce ... zkousel sem zkompilovat aktualni kvm88 (tusim), vypadalo to o dost lepe, ale tusim ze je toto vazany na novejsi jadra (nevim z hlavy cislo) ci patche ... googlil sem dva dny, kvm72 se zda byt dost pouzivane v kombinaci s win2k3 ..
dale drobnost, pri jedne instalaci se mi stalo, ze po restartu stroje uz instalacni program uz nenasel cdromku, pocitam, ze to bude chtit neco doplnit do /etc/libvirt/qemu/konfig.xml ci se mylim?
predem diky za odezvu a pripadny kopance ....k.
zdravim!
predne, prosim priste kdyztak pouzijte skupinu virtualizace, mate vetsi sanci ze si vaseho dotazu vsimnou lide kteri se tim zabyvaji.
k vasemu dotazu:
nevim jak s ubuntu (osobne ho mam zafixovane spise jako desktopove distro, ale budiz), ale pouzivame v kvm w2k3 stroj jako terminalovy server, a jsem spokojen. nedoporucuji ale pouzivat kvm-XX, ale qemu-kvm-0.10.x (pripadne novejsi az vyjde), coz je stabilni rada. kernelove moduly nechte distribucni, pripadne pokud budete chtit posledni stabilni, pouzijte kvm-kmod-x.y.z (coz jsou moduly z aktualni verze kernelu jako samostatne balicky prelozitelne pro starsi kernely.
dohromady toto dava vcelku stabilni reseni (rozhodne lepsi nez posledni kvm-XX).
pokud byste narazil na nejaky problem, tak se klidne dal ptejte. hezky den.
pekne odpoledne!
diky moc zatim v kvm a qemu este nejsem tak dlouho, abych mohl posoudit co a jak, ale treba casem ..... zkousel sem dle Vasich rad, vypada to ok, ale nedati se mi nainstalovat w2003serv ... rsp. instalace jede, ale po prvnim rebootu nenajde vychozi iso obraz, takze instalace skonci chybou setup can't find instal.cd ci tak neco, pokousel sem se laborovat s configem toho guesta, ale neuspesne, to iso mi nejde natahnout ... navic je tu jeste to druhy cdcko (prevedeny na iso tez), to se mi tez zel nedari natahnout, asi naka chyba ... vse se odehrava na stroji poweredge r610 ..,
z logu guesta:
/usr/bin/qemu-system-x86_64 -M pc -no-kqemu -m 2000 -smp 1 -monitor pty -localtime -no-acpi -boot c -hda /mnt/images/wservdmz.qcow2 -net nic,macaddr=00:16:3e:57:da:bb,vlan=0 -net tap,fd=10,script=,vlan=0 -usb -usbdevice tablet -vnc 127.0.0.1:0
xml guesta:
<domain type='qemu'>
<name>wservdmz</name>
<uuid>ea1f195d-db38-9cca-7366-77ca60dd8fff</uuid>
<memory>2048000</memory>
<currentMemory>2048000</currentMemory>
<vcpu>1</vcpu>
<os>
<type arch='x86_64' machine='pc'>hvm</type>
<boot dev='hd'/>
</os>
<clock offset='localtime'/>
<on_poweroff>destroy</on_poweroff>
<on_reboot>restart</on_reboot>
<on_crash>destroy</on_crash>
<devices>
<emulator>/usr/bin/qemu-system-x86_64</emulator>
<disk type='file' device='disk'>
<source file='/mnt/images/wservdmz.qcow2'/>
<target dev='hda' bus='ide'/>
</disk>
<disk type='file' device='cdrom'>
<source file='/mnt/isos/win2003serv_r2_x32_cd1.iso '/>
<target dev='hdc' bus='ide'/>
<readonly/>
</disk>
<interface type='bridge'>
<mac address='00:16:3e:57:da:bb'/>
<source bridge='br1'/>
</interface>
<input type='tablet' bus='usb'/>
<input type='mouse' bus='ps2'/>
<graphics type='vnc' port='-1' listen='127.0.0.1'/>
</devices>
</domain>
s tou skupinou se priste polepsim .....
Tiskni
Sdílej: