Baví vás elektronika, informační technologie, bastlení nebo obecně technika? Pak i tento měsíc je tady pro Vás Virtuální Bastlírna - online setkání hospodského typu všech nadšenců do techniky, organizované projektem MacGyver strahovského studentského klubu SiliconHill.
Pokud by se diskuze náhodou zadrhla, mají Strahováci nachystaná i výplňová témata. Například co se stalo za katastrofy poslední měsíc? Voyager 1 musel kvůli poruše … více »Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
DD, chtěl jsem se zeptat, zda je možné při připojení přes SFTP na server, nějak omezit práva jen na jeden adresář. Chtěl bych, aby se dotyčný (user_martin) přihlásil na server do /sdileni/adresar a mohl se pohybovat jen tam. Jde to? Nerad bych, aby onen uzivatel videl celou adresarovou strukturu a mohl z ni dokonce cist. Je to mozne? Brouzdal jsem ruzne po netu i tady, ale nejak k tomu ne a ne dojit.
Dík za rady. Peet.
Vzhledem k tomu, že dotaz je na SFTP, nikoliv na SCP, doporučuji v sshd_config(5) nastudovat volby ChrootDirectory, Subsystem a ForceCommand.
Pomocí ChrootDirectory se zavře proces na serveru do chrootu. Pomocí Subsystem se předefinuje podsystém sftp na interní implementaci z sshd, aby uživatel nemusel spouštět žádný program z chrootovaného prostředí (mohl by si tam nakopírovat vlastní sftp-server). Pomocí ForceCommand se přebije jakýkoliv pokus uživatele spustit si nějaký jiný program přes poslední parametr SSH klienta (který si tam opět může přikopírovat).
Náhradní řešení místo ForceCommand je zajistit jiným způsobem, že si uživatel ve svém adresáři nic nespustí (například příznak noexec souborového systému, SELinux apod.).
Tiskni Sdílej: