Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Dobry den, nenapsal jste typ Vasi graficke karty. Pokud mate treba nvidii, tak bych zkusil nainstalovat driver primo od nvidie a pak bych zkusil nastavit externi monitor v nvidia-settings aplikaci.
Nevím jestli poradí ale nasměruje:):
Řešil jsem to na netbooku s intelem grafikou
nastavil jsem xorg.conf a to SubSection "Display" - což asi není nutné :) .. asi
Ke změně za chodu se používá příkaz xrandr
Upozorňuji, že se jedná o nasměrování KUDY, proto nemusí to být stejné pro danou grafiku, a pořadí vypínání a zapínání bude třeba jiné a LVDS a VGA taky může být jinak
a zrobil 3 skripty:
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn off Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --off echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on as auto Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn off Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --off
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
Zdroje: třeba tady, ale mně třeba některé postupy nefungovali.
Pro grafiku Intel inspirující zdroj (hlavně konec pro „Virtual“)
Ale fčil na zmiňovaném netbooku se na na FN+Cosi volá jen xrand, tzn. obnoví nastavení, takže s odpojeným externím monitorem je to vlastně „reset to default“. A jednotlivé skripty zapínají snad pochopitelné režimy.
FN+Cosi při zapojeném externím monitoru nebo skript monitor_both
přepne do režimu 1024×768 (netbook má 1024 × 600) a povolí virtualní plochu z pozici 0,0 (levy horní roh) bo je tam Gnome s lištou nahoře.
Samozřejmě, že příkazům xrandr lze přidat další parametry, já jsem to řešil universálně a zkoušel spolupráci asi ze 4-mi monitory (kde se netbook vyskytuje) - a proto možná je třeba i to nastavení v xorg.conf.
Jak to začlo fungovat jak mělo, přestal sem do toho rýpat :).
hmm dalsi problem... zadam prikaz xrandr --output LDVS --off a nic to neudela....
Jak píši je to jen cesta, ne řešení
co vypisuje
xrandr -q
Tiskni Sdílej: