Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Dobry den, nenapsal jste typ Vasi graficke karty. Pokud mate treba nvidii, tak bych zkusil nainstalovat driver primo od nvidie a pak bych zkusil nastavit externi monitor v nvidia-settings aplikaci.
Nevím jestli poradí ale nasměruje:):
Řešil jsem to na netbooku s intelem grafikou
nastavil jsem xorg.conf a to SubSection "Display" - což asi není nutné :) .. asi
Ke změně za chodu se používá příkaz xrandr
Upozorňuji, že se jedná o nasměrování KUDY, proto nemusí to být stejné pro danou grafiku, a pořadí vypínání a zapínání bude třeba jiné a LVDS a VGA taky může být jinak
a zrobil 3 skripty:
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn off Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --off echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on as auto Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn off Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --off
#! /bin/bash echo "Detect monitors" /usr/bin/xrandr echo "Turn on Display" /usr/bin/xrandr --output LVDS --auto echo "Turn on as auto Vga out" /usr/bin/xrandr --output VGA --auto
Zdroje: třeba tady, ale mně třeba některé postupy nefungovali.
Pro grafiku Intel inspirující zdroj (hlavně konec pro „Virtual“)
Ale fčil na zmiňovaném netbooku se na na FN+Cosi volá jen xrand, tzn. obnoví nastavení, takže s odpojeným externím monitorem je to vlastně „reset to default“. A jednotlivé skripty zapínají snad pochopitelné režimy.
FN+Cosi při zapojeném externím monitoru nebo skript monitor_both
přepne do režimu 1024×768 (netbook má 1024 × 600) a povolí virtualní plochu z pozici 0,0 (levy horní roh) bo je tam Gnome s lištou nahoře.
Samozřejmě, že příkazům xrandr lze přidat další parametry, já jsem to řešil universálně a zkoušel spolupráci asi ze 4-mi monitory (kde se netbook vyskytuje) - a proto možná je třeba i to nastavení v xorg.conf.
Jak to začlo fungovat jak mělo, přestal sem do toho rýpat :).
hmm dalsi problem... zadam prikaz xrandr --output LDVS --off a nic to neudela....
Jak píši je to jen cesta, ne řešení
co vypisuje
xrandr -q
Tiskni
Sdílej: