V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj, mam 2 PC na jednom mythbuntu a na druhém debian. Na mythbuntu sdílím /home/mythtv/pictures (vlastnictví mythtv:mythtv 775 adresáře a 664 soubory), /etc/exports vypadá takto :
# /etc/exports: the access control list for filesystems which may be exported # to NFS clients. See exports(5). # # Example for NFSv2 and NFSv3: /home/mythtv/pictures 192.168.0.*(rw,sync,no_subtree_check,all_squash)
na klientovi /etc/fstab vypadá takto:
# /etc/fstab: static file system information. # 192.168.0.24:/home/mythtv/pictures /mnt/pictures nfs rw,user,noauto,rsize=32768,wsize=32768 0 0
po připojení má /mnt/pictures vlastnictví haldaemon:netdev a výše zmíněná práva, ale obsah NEMŮŽU měnit, je jen pro čtení. Nevíte jak z téhle šlamastiky :) Díky za všechny podněty. Rád doplním ještě nějaké relevantní informace.
Máte dva problémy:
Mezi oběma počítači se vám rozchází čísla a jména uživatelů a skupin. Řešením je sjednotit je nebo použít mapování. Mapování statické přes volbu map_static nebo dynamaické pomocí volby map_daemon a démona rpc.ugidd.
Druhý problém je, že jste si na serveru zapnul all_squash. Což znamená, že všechny identifikátory uživatelů a skupin budou na serveru přemapovány na identity definované pomocí anonuid a anongid. Nevím, jestli to je to, co chcete. Problém této volby je, že se jedná o pojistku na straně serveru. Takže sice na klientovi vidíte nějaké identifikátory a klient se jimi řídí, ale server tajně veškeré operace provádí jakoby patřily anonymnímu uživateli.
Díky moc za odpověď.
ad2) squash_all jsem odstranil
ad1) mapování pomocí map_static nefunguje, googloval jsem a je to zřejmě odstraněno (nefunkční i na CentOS a Fedoře). Nicméně na serveru má skupina mythtv gid=106 a na klientu má skupina netdev gid=106, jejíž jsem členem. Vzhledem k právům 775 a 664 bych měl tedy mít rw práva?
Tiskni
Sdílej: