Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Ahoj,
z linuxu dokazu stremovat DVT-T a MPEG pomoci VLC, dokaze nekdo poradit jakym zpusobem tento stream prijmat pres klasicky IPTV settopbox ? Zkousel jsem Motorolu (Vyuziva TeraTV aplikaci, ke ktere jsem nic nenasel) a tam jsem totalne pohorel. Pripadne co je potreba k tomu aby se settopbox spojil s mym servrem a jakym zpusem se da vytvorit aplikacni menu. Zkousim to jako konicek pro domaci pouziti. PS: prosim nepiste at zkusim MythTV nebo LinuxMCE, zajima me pouze tato platforma. Dik za kazdou radu
Hotovy projekty jsem zkousel, ale to se moc nezamlouva, vsechno ma nejaky chyby. Ale tet sem nasel tohle: http://hej.cz/poznamky/streamserver/
je tam pouzity Amino 130 nebo 110 (levnejsi), ktery stim udajne chodi, kompletni middleware se da napsat pres Javu JMACX coz ma SDK ke stazeni primo u vyrobce. Nema nekdo zkusenost s timto ?
No, upřímně řečeno, vaše výroky jsou poněkud zmatené - a to málo, co z vašich vět dává sémanticky (když už ne syntakticky) smysl, to je věcně chybné.
Doporučuji tazateli, aby se vaší "radou" skutečně neřídil.
Jaký _konkrétní_ STB používáte? Výrobce, typové označení...?
Ja zatim nic nepozivam, ale co jsem zatim zjistli je, ze settopboxy od Amina ipmedia.cz/default.asp podporuji udp packety, a podle toho co jsem se dival k vyrobci, tak to vsechno funguje jako WEB prohlizec (Opera, ...) s podporou Javy (JMACX SDK jsem stahnul primo od vyrobce a na lanvideo.org jsem nasel aji konferenci). Pres tohle API by se podle toho dokumentu mel dat ovladat cely Settopbox aji by melo jit prenaset tlacitka z dalkoveho ovladace . Ty settoboxy se pohybuji od 4000 s DPH. Ja jsem zkousel Motorolu a tam jsem zjistil, ze uzivatelske rozhrani je mozne pouze pres nejake rozhrani KreaTV, k tomu jsem nic nenasel. Kazdopadne pokud k tomuto ma nekdo vic informaci, tak je rad uvitam. Jeste by me zajimala jedna otazka ohledne VLC, vsude jsem se docetl, ze to je nestabilni a porad to pada, ale ty konference jsou dost stare, nema nekdo nejakou cerstvejsi informaci ?
Podporu UDP paketů a podobné kraviny nemusíte řešit. Snad všechny STB umí přijímat video buď jako multicast stream nebo jako unicast stream, cokoliv z toho zvládnete pomocí VLC generovat. To je ta menší část problému.
Hlavní problém spočívá v tom, že ty STB obecně nejsou "autonomní" zařízení, jako že byste je nějak nastavil a ony pak fungovaly. Minimálně potřebují mít "za zády" nějaký HTTP server, který jim bude servírovat "homepage" - stránku s nabídkou kanálů a s nějakými skripty, které budou reagovat na dálkové ovládání.
U Amina je to, pokud si pamatuju, relativně jednoduché, tam vám stačí rozběhnout na nějakém PC ten HTTP server, vzor té "webové aplikace" se dal někde stáhnout, a to bylo víceméně všechno. Akorát množina funkcí té Opery je dost zoufale ořezaná, takže nějaké větší parádičky se tam provozují těžko. S Motorolama je to komplikovanější, pro ty musíte sestavit boot image, servírovat jim ho jakousi proprietární technologií a tak vůbec - a hlavně, celý ten development kit není volně dostupný.
Pokud máte čas a chuť s tím laborovat, tak Amino byste měl být schopen rozběhnout s informacema, které seženete na webu. Ale připravte se na to, že to nebude úplná brnkačka.
No a co se týče stability VLC, tak skutečně nestojí za mnoho. Pro produkční nasazení se nehodí, pro domácí účely bych se toho ale nebál. Tam vám nijak nevadí, že jednou za den, dva sletí na držku.
Tak konkretne AMINO neumi RTP, takze to jako kravinu zrovna nevidim - muzes udelat sebelepsi nastaveni, ale proste to nepobezi . Pokud narazite na volbu UDP / RTP, doporucuji zvolit UDP - pak neni problem s zadnym zarizenim IPTV...
Co se AMINA tyce, neni potreba zadny server, ktery by serviroval nastaveni. Pokud je to staticka situace (napr. doma), da se nastavit primo pres menu a setobox muze fungovat autonomne... Tedy nesouhlasim s tim ze POTREBUJI http server. Neco jineho je ovsem, pokud se ma spravovat vice zarizeni, pak je alespon ten server fajn - dokaze usetrit cas pri zmene.
Mimochodem take souhlasim, ze doma je VLC dostacujici, ale jinak bych se poohledl po necem jinem .
Vycházel jsem z opačné myšlenkové úvahy: cokoliv co umí set-top-box XY bude umět i VLC. Že existují věci, které VLC umí a set-top-box XY ne, není pro tento model užití podstatné
Přiznám se, že Amino jsem naposled viděl před dvěma lety a už si to přesně nepamatuju. Nevylučuju, že je to až tak jednoduché, jak popisujete - ale určitě to není složitější, než to popisuju já.
Ahoj, nekoukal jsem co je to za konkretni krabicku, ale nektere IPTV setoboxy neumi RTP, takze to musis poslat jako obyc UDP. Zkontroluj si, jestli to neposilas prave jako RTP.
Jinak pokud to posles primo jako ne RTP, vsichni klienti by se s tim meli byt schopni poprat
Tiskni Sdílej: