Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Ahoj,
Jak na cross compile - x86 kod kompilovany na x86_64 hostu.
Konkretne:
- mam Fedora 11 x86_64, GCC 4.x
- mam projekt pouzivajici vlastne jen STL a chci ho prelozit tak aby sel spustit na Fedora 11 x86 (tedy 32bit)
- projekt je v CMake => generuji Makefile build system
Zkousel jsem virtualizaci, ale to je neskutecne pomale a i jednoduchy helloworld tam trva veky.
Zkousel jsem g++/gcc -m32 a myslim,ze to je cesta, ale linker nenajde nejaky ojektovy moduly nebo libka.
Zkousel jsem -m32 + setarch i386 a to take nepomohlo.
Myslim, ze musim neco doinstalovat, ale nevim co.
ps pro chytraky:
Pokud nechcete poradit a chcete machrovat, ze umite hledat na google, tak ani nepiste.
Musíte si doinstalovat 32b knihovny s kterými se má váš program slinkovat. Pak záleží, jak máte nastavený toolchain (binutils a gcc).
Při klasickém křížovém překladu máte vlastní toolchain i pro cílovou platformu, takže používáte ten na místo standardního. Křížový toolchain má v sobě zakompilované cesty k 32b knihovnám, takže pak se už nic jiného nenastavuje a vše funguje samo.
Pokud byste chtěl použít standardní toolchain, tak tam budete muset přesvědčovat gcc a ld (a ostatní nástroje z binutils), aby knihovny hledali jinde a samozřejmě aby vyráběli 32b binárky.
Jak to má udělané Fedora, netuším.
U vás je problém, že pro řízení překladu používáte CMake. Autotools tohle všechno řeší jedním přepináčem --build a --host. Ale řekl bych, že i CMake to bude mít vyřešené. Podívejte se do jeho dokumentace.
Tiskni
Sdílej: