Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Předem omlouvám svou neznalost síťařiny, ale člověk nezvládne vše. Mám místní síť (na př. 192.168.1.x), která je fyzicky na dvou různých místech, které jsou spojeny jinou sítí (na př. 192.168.0.x). V každém lokalitě je vyčleněný počítač se dvěmi síťovými kartami (eth0, eth1) - eth0 je připojena na síť 192.168.0.x, eth1 na 192.168.1.x. Každá síť. karta má přidělenou pevnou IP adresu patřící do sítě, k níž je připojena. Potřeboval bych navodit stav, aby z každého počítače patřícího do sítě 192.168.1.x byly "vidět" ostatní počítače patřící do sítě 192.168.1.x a počítače patřící jinam nebyly dostupné a naopak sít 192.168.1.x nebyla dostupná ze sítě 192.168.0.x. Vyčleněné stroje jsou vybaveny OpenSuse 11.2 a běží na www a file server (Apache+MySQL+PHP, Samba). Nevím, zda použít VPN, tunel... Prošel jsem kus netu a narazil na něco jako vtun, ale ten není pro OpenSuSE. Děkuji předem alespoň za nakopnutí, případně sdělení, že to nejde.
Tiskni Sdílej: