V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Mám ten samý notes, nic takového nepozoruji.
Mám taky intel, nikdy mi toto nedělalo...
isolinux
. Tedy po vzoru distribuce Pentoo, s níž jsem bezproblémově nabootoval, jsem nahradil stávající verzi isolinux
verzi starší 3.09. Situaci jsem měl mírně stíženou tím že jsem sestavení obrazu prováděl na Windows 7 v cygwin s mkisofs 2.01
. Pustil jsem skript Tomáše Matějíčka make_iso.sh
a výsledný obraz vypálil. A výsledek? Live DVD mi úspěšně a bez problémů nabootuje. Nevím tedy v čem přesně byl problém, zdali "vadná" verze isolinux či "špatně" sestavený obraz Live DVD. Každopádně nedovedu si představit že takto bych měl do budoucna upravovat každé DVD distribuce jen abych ji mohl vyzkoušet. Problémem se proto budu dál zabývat a pořípadě možná někdy doplním výsledek svého zkoumání. Pokud se někteří z vás divíte proč jsem místo komplexního prostředí cygwin nepoužil mkisofs.exe
s cygwin.dll
a skriptem make_iso.bat
, tak to proto že žádným způsobem se mi nepodařilo vyřešit chybová hlášní systému o tom jakou "špatnou" cestu mám k mkisofs.exe
nebo něco o chybějícím pathspec
v případě že zadávám příkaz sestavení ručně do příkazového řádku. Já nevím, asi jsem těma linuxema moc rozmazlenej cd ..
kdežto ve starších verzích se muselo (nelogicky) jen pomocí cd..
Že je to i napadlo.
Tiskni
Sdílej: