Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ahoj, mám takový problém. Potřebuji vytvořit infobox (pouze PC, monitor a trackball) na kterém si budou moci uživatelé prohlížet dané internetové stránky. Moje představa je asi taková:
1)Stroj se zapne po přípojení k napětí (lze nastavit v biosu)
2)Bootování linuxu, automatické přihlášení se a otevření internetového prohlížeče v módu FULLSCREEN
Můžete mi někdo poradit na jaké distribuci začít, jaký prohlížeč je nejvhodnější a jak dále pokračovat. Jak kterých bodů dosáhnout? Pokud hodíte nitku, jsem schopen si dost věcí dohledat. Nejsem zrovna linuxový uživatel. Moje zkušenosti s linuxem jsou: distribuce SUSE jako desktop po dobu 1 měsíce (pak mě to přestalo bavit), instalace gentoo a grafického prostředí xfce, když ještě nemělo grafickou instalaci (to mi dalo zabrat), instalace a správa relativně chytrého eggdropa na vzdáleném terminálu včetně veškeré konfigurace
Jinak jedu vše na Windowsech. Díky.
Dobry den.
Byvaly zamestnavatel provozuje podobne mnou navrzene reseni asi na 50 strojich.
Nemaji tam prohlizec, ale xterm s telnetem kamsi a maji normalni klavesnice a mysi.
Stavel jsem na debianu, postupne sarge,etch a nakonec leny.
Na uplne stejnem zaklade jsem pak jeste delal jednoucelovy klonovac obrazu tam, kde nebylo mozne pouzit vga rozbocovac. Takze misto prohlozece tam bezi v cyklu vncklient v celoobrazovkovem modu. Tam ale neni ani klavesnice a mys.
Jako spravce oken pouzivam Icewm - jde opravdu pekne konfigurovat.
Pokud by byl zajem mohu zaslat ukazky scriptu/konfigurace.
Marek
# okno prohlížeče nesmí jít jednoduše myší zavřít (nesmí mít křížek v grafickém provedení)Provoz bez WM (to ale koliduje s požadavkem na virtuální klávesy), nebo nějaké WM, kde jde křížek z dekorace snadno odstranit (KWin, Fluxbox). Stále ale půjde zavřít přes File → Quit.
# pokud už se ho povede zavřít, měl by se prohlížeč opětovně sám spustitNekonečná smyčka v
~/.xinitrc
.
# k dispozici by měla být virtuální klávesnice (nejlépe přes nějaký odkaz umístěný na liště - někde dole), bude využívána pro vyplňování formulářů na stránkách (po jejím otevření by se mělo okno prohlížeče zmenšit a nechat pro ní místo na obrazovce, po zavření opětovně zvětšit)To by snad mohla umět jakákoli virtuální klávesnice, spuštění lze řešit třeba klávesovou zkratkou.
# vše bude připojené přes WI-FI ==> při ztrátě připojení by se měl zkoušet znovu připojovat - automatické restarty zhruba po 3 dnechTo by měl umět wpa_supplicant.
v případě výpadku elektrické energie, vše musí naběhnout samo (zapnutí řeším přes bios), přihlášení, připojení wifi až do okna prohlížeče ve fullscreen
rungetty
No, hodně štěstí, protože útočící může např. začít stahovat svůj shell skript a ve Firefoxu dát Open With → /usr/bin/xterm nebo /bin/bash a už má na tvém počítači svůj kód.
Tiskni
Sdílej: