V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Ahoj, mám takový problém. Potřebuji vytvořit infobox (pouze PC, monitor a trackball) na kterém si budou moci uživatelé prohlížet dané internetové stránky. Moje představa je asi taková:
1)Stroj se zapne po přípojení k napětí (lze nastavit v biosu)
2)Bootování linuxu, automatické přihlášení se a otevření internetového prohlížeče v módu FULLSCREEN
Můžete mi někdo poradit na jaké distribuci začít, jaký prohlížeč je nejvhodnější a jak dále pokračovat. Jak kterých bodů dosáhnout? Pokud hodíte nitku, jsem schopen si dost věcí dohledat. Nejsem zrovna linuxový uživatel. Moje zkušenosti s linuxem jsou: distribuce SUSE jako desktop po dobu 1 měsíce (pak mě to přestalo bavit), instalace gentoo a grafického prostředí xfce, když ještě nemělo grafickou instalaci (to mi dalo zabrat), instalace a správa relativně chytrého eggdropa na vzdáleném terminálu včetně veškeré konfigurace
Jinak jedu vše na Windowsech. Díky.
Dobry den.
Byvaly zamestnavatel provozuje podobne mnou navrzene reseni asi na 50 strojich.
Nemaji tam prohlizec, ale xterm s telnetem kamsi a maji normalni klavesnice a mysi.
Stavel jsem na debianu, postupne sarge,etch a nakonec leny.
Na uplne stejnem zaklade jsem pak jeste delal jednoucelovy klonovac obrazu tam, kde nebylo mozne pouzit vga rozbocovac. Takze misto prohlozece tam bezi v cyklu vncklient v celoobrazovkovem modu. Tam ale neni ani klavesnice a mys.
Jako spravce oken pouzivam Icewm - jde opravdu pekne konfigurovat.
Pokud by byl zajem mohu zaslat ukazky scriptu/konfigurace.
Marek
# okno prohlížeče nesmí jít jednoduše myší zavřít (nesmí mít křížek v grafickém provedení)Provoz bez WM (to ale koliduje s požadavkem na virtuální klávesy), nebo nějaké WM, kde jde křížek z dekorace snadno odstranit (KWin, Fluxbox). Stále ale půjde zavřít přes File → Quit.
# pokud už se ho povede zavřít, měl by se prohlížeč opětovně sám spustitNekonečná smyčka v
~/.xinitrc
.
# k dispozici by měla být virtuální klávesnice (nejlépe přes nějaký odkaz umístěný na liště - někde dole), bude využívána pro vyplňování formulářů na stránkách (po jejím otevření by se mělo okno prohlížeče zmenšit a nechat pro ní místo na obrazovce, po zavření opětovně zvětšit)To by snad mohla umět jakákoli virtuální klávesnice, spuštění lze řešit třeba klávesovou zkratkou.
# vše bude připojené přes WI-FI ==> při ztrátě připojení by se měl zkoušet znovu připojovat - automatické restarty zhruba po 3 dnechTo by měl umět wpa_supplicant.
v případě výpadku elektrické energie, vše musí naběhnout samo (zapnutí řeším přes bios), přihlášení, připojení wifi až do okna prohlížeče ve fullscreen
rungetty
No, hodně štěstí, protože útočící může např. začít stahovat svůj shell skript a ve Firefoxu dát Open With → /usr/bin/xterm nebo /bin/bash a už má na tvém počítači svůj kód.
Tiskni
Sdílej: