abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 601 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku

    14.9.2010 11:59 Xerces
    Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    Přečteno: 835×
    Ahoj, mám Debian stanici, a potřebuju abych mohl lidem z domény nasdílet přes sambu adresář (zkrátka aby se to chovalo jako klasická Win stanice v doméně). Problém, který jest je ten, že těm uživatelům se za určité období mění heslo, takže potřebuji, aby s tím ta Samba stanice počítala a prováděla nějak to ověřování přes AD nikoliv, aby hesla měla uložené u sebe. Jde to udělat? Všude čtu návody o začleňování Lin stanice do domény a že je potřeba heslo admina domény, ale to já předpokládám nepotřebuju.

    Odpovědi

    14.9.2010 12:20 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    Možná ještě upřesním dotaz. Stanice byla původně Windowsí a byla/stále je zařazena do domény. Pokud ji dám stejné hostname mohu se tak vyhnout tomu kroku "přidání PC do domény", jelikož nejsem správce PDC?
    14.9.2010 21:13 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    Hmm, takže jsem zjistil, že zádrhel asi nebude ani tak v konfiguraci Kerbera, PAMu a Sammby jako spíš v tom začlenění Lin stanice do domény a získání SID bez práv správce PDC. Zřejmě budu muset z registrů tý puvodní Win stanice vytáhnout nějak SID a ten uložit na ten Linuxovej stroj. Snad se to potom chytí. Jestli to uchodím tak sem pak napíšu postup, protože jsem nikde na NETu nenašel, že by někdo řešil podobný problém. Všechny návody tak nějak naivně předpokládaj, že uživatel má heslo admina řaiče domény :-)
    14.9.2010 15:12 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    security = ADS
    realm = JménoDomény
    password server = ActiveDirectory
    Ale pokud netrváte na tom, že se uživatelé musí ověřovat, tak by stačilo:
    security = share
    14.9.2010 16:07 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    Ověření potřebuju, protože chci pochopitelně povolit přístup jen některým uživatelům z domény. Díky zkusím. Měl jsem za to že budu muset nějak instalovat a konfigurovat winbind a mapování doménových uživatelů na lokální účty. Jinak k tématu jsem našel tady pěkný článek na Abclinuxu http://www.abclinuxu.cz/clanky/bezpecnost/kerberos-prihlasovani-snadno-a-rychle podle kterýho se mi podařilo už z tý stanice rozjet získávání tickets pro uživatele z domény :-)
    15.9.2010 12:33 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako stanice v síti Windows a sdílení disku
    Takže problém solved, pro začlenění stroje do domény bez znalosti hesla správce domény je nutné zjistit jak local machine SID (SIDM) tak i domain SID (SIDD) některé Wokení stanice, která již v doméně je pomocí utility psgetsid.exe. Tato dvě čísla pak na tom Lin stroji se sambou natvrdo vložit pomocí net setlocalsid SIDM a net setdomainsid SIDD. Příkaz net je v Debianu v rámci balíku samba-common-bin. Po instalaci winbind serveru pak už lze normálně z té Lin stanice čekovat pomocí wbinfo. Nyní je Lin stanice součástí domény, pochopitelně tu Win stanici není možné nadále používat (pravděpodobně by to dělalo nějakou paseku).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.