Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Zdravim.
Na zaciatok mala ilustracna legenda:
Server A: Slovensko - IP: 100.100.100.100
Server B: Ceska Republika - IP: 80.80.80.80 (na tomto serveri bude vyhradena jedna IP specialne pre spojenie so serverom A)
Domena: domena.sk (A i MX DNSka smeruju na server A na Slovensku)
Server A aj server B maju plny pristup do internetu a verejnu, staticku IP adresu
Mojou ulohou je nakonfigurovat server A tak, aby na pozadi vsetky HTTP requesty + requesty spojene s e-mailami (SMTP, POP3, IMAP) presmerovaval/delegoval na server B (na e-maily tam maju nainstalovany postfix). Na serveri A budem mat holu instalaciu Gentoo Linuxu a zrejme to bude len nejaky virtualny server s 512 MB RAM.
V presmerovani HTTP requestov problem nevidim, to by malo spravit jedno pravidlo v IPTABLES, ale neorientujem sa moc v problematike e-mailov. Cele to naviac musi byt nakonfigurovane tak, aby sa ani v hlavickach e-mailov neobjavovala ina IP adresa, nez ta zo serveru A. Co na to odporucate? Mozno bude stacit tiez len port-forwarding, mozno nejaka proxy (napr. HAProxy), mozno nejaky tunel?
Moj dotaz smeruje hlavne na presmerovanie e-mail-related zalezitosti, ci su tam nejake uskalia, nieco, na co si musim dat pozor apod.
PS 1: som si vedomy toho, ze sa zvysi response-time celeho riesenia, ale to vraj velku rolu nehraje
PS 2: cele je to o tom, ze klient ma v CZ vykonny server, kde mu uz cele riesenie pre CZ funguje niekolko rokov a chce ho pouzit aj pre SK, ale vraj musi byt kvoli SK legislative domena aj server na Slovensku, preto ma poziadali o pomoc s technickou strankou veci.
Dakujem za kazdy napad, navrh riesenia i varovanie :)
main.cf
direktivu inet_interfaces
a do master.cf
přidat:
$IP_A:smtp inet n - n - - smtpd -o myhostname=$HOSTNAME_A
Tiskni
Sdílej: