Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den,
problém je jasný, chci odstranit síťové rozhraní sit0 a i přes fakt, že jsem root, tak mi odstranit nejde - stále ho vidím přes "ifconfig -a".
ip tunnel del sit0 ioctl: Operation not permitted
Kde dělám chybu? Googlil jsem, ale asi špatně. Mám Debian Lenny
Řešení dotazu:
Jj, případně když je skrz něj routa.
No nejsem tak znalý, ale spojení jsem deaktivoval a vypnul. Průběh byl takový:
$ ip -6 route flush dev sit0 $ ip link set dev sit0 down $ ip tunnel del sit0 ioctl: Operation not permitted
Pokud mam gre tunnel, jednou z možností je odebrat modul "ip_gre".
sit0
(podobně gre0
apod.) je "generické" rozhraní, které vytváří příslušný modul (zde sit
) automaticky a které nemůžete ani odstranit (jinak než odebráním příslušného modulu). Když konfigurujete tunel, je možné využít buď toto generické rozhraní (jak se řekne česky deprecated? :-) ) nebo si vytvořit vlastní pro konkrétní tunel pomocí ip tunnel add
(preferovaná možnost). Viz např. Linux IPv6 HowTo.
Tiskni
Sdílej: