Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Problem pak ale nastava, kvuli tomu, ze tam bezi i databazovy server, ktery zanechava data v RAM.To jako jenom v RAM? Pokud ne, tak IMO můžeš využít nějaké klidové období (třeba třetí hodinu ráno) a zálohovat, když bude všechno zapsané na disku a nebude se moc věcí měnit.
MySQL keeps lots of stuff in memory, causing the files on disk to be inconsistent. LVM snapshots work good for normal filesystems, however, they don't work for databases, which are basically filesystems in filesystems, each component not knowing about each other.no asi to bude nejlepsi, zalohovat data z nich a jednou za cas, kdyz se zaktualizoujou, virtualy vypnout, zazalohovat cely i je, aby kdyz se neco posralo, nahodim image na jinej stroj, nahraju nejaktualnejsi zalohu dat z nich (weby a databaze) a muzu pokracovat. neco o rsyncu celyho vritualu tady
pak pauzovat emulaci aby všechny data zůstaly v konzistentním stavuJenže jak zajistíš, aby data byla v konzistentním stavu, když jsi emulaci pozastavil?
Zlatá doba Qemu. Dneska když je to komplexní virtualizační nástroj, tak už lidi nevědí jak a co by.Ale to jsou zase kecy. Vždyť je to pořád stejné Qemu, jenom se u KVM vyměnil ten akcelerační modul.
Jenže jak zajistíš, aby data byla v konzistentním stavu, když jsi emulaci pozastavil?Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC? Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovat (to by ale měla zajistit i ta keš bokem).
Ale to jsou zase kecy. Vždyť je to pořád stejné Qemu, jenom se u KVM vyměnil ten akcelerační modul.No, jo jenže dřív to bývalo Qemu, kde stačil man qemu, nějaká dokumentace a zdrojáky. Interfejsů jako svině (dokonce celý virtuál se dá připojit na GDB). Samozřejmě to zůstalo, jenže se z toho stal KVM/libvirt corporate nástroj a teď všichni vymýšlejí blbosti, hackuje to už krom RedHatu stěží někdo a všichni po tom chtějí aby to umělo zázraky. Ale zázraky jako VNC nebo zálohu na jedno tlačítko, migraci na tlačítka dvě a ne přístupnou emulační konzoli. Teda pokud pominu takovou blbost jako šest virtuálů a na každém zvlášť ISPconfig (a už jsem viděl i debilnější konfigurace).
Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC? Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovat (to by ale měla zajistit i ta keš bokem).savevm, taky musi pauznout guesta
Misunderstanding on my part - the qemu 'savevm' monitor command _also_ saves RAM state, but currently by pausing the guest for several seconds during the duration of the snapshot. The memory state is thus crammed somewhere in one of the qcow2 images.zdroj(libvirt wiki)
Teda pokud pominu takovou blbost jako šest virtuálů a na každém zvlášť ISPconfig (a už jsem viděl i debilnější konfigurace).Takhle sem to chtel kvuli tomu, ze kdyz uz nebude HW serveru 1 stihat, presunu treba virtualni databazovej server na virtual do HW serveru 2. Nejaky lepsi reseni?
Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC?Jo takhle, myslíš pauzu a pak dump celého hosta pro migraci.
Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovatOtázka je, jestli jsou v tu chvíli data konzistentní. Což ale - když uložíš i RAM - je jedno.
Samozřejmě to zůstalo, jenže se z toho stal KVM/libvirt corporate nástrojPředpokládám, že corporate má být sprosté slovo...
a teď všichni vymýšlejí blbosti, hackuje to už krom RedHatu stěží někdo a všichni po tom chtějí aby to umělo zázraky.Kdežto ty bys raději chtěl, aby to neumělo nic? Aby se to dalo používat jenom jako emulační hračka?
Ale zázraky jako VNC nebo zálohu na jedno tlačítko, migraci na tlačítka dvě a ne přístupnou emulační konzoli.Konzole je tam furt a je přístupná úplně stejně (ok, dlouho jsem nezkoušel grafický výstup pomocí SDL, tak tam už možná není). Jediná změna je, že kromě textových příkazů čitelných pro člověka lze hosta ovládat také pomocí QMP, což značně zjednodušuje strojové ovládání. Podle mě opět plus, pokud se ti nelíbí, používat to nemusíš.
Tiskni
Sdílej: