Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Problem pak ale nastava, kvuli tomu, ze tam bezi i databazovy server, ktery zanechava data v RAM.To jako jenom v RAM? Pokud ne, tak IMO můžeš využít nějaké klidové období (třeba třetí hodinu ráno) a zálohovat, když bude všechno zapsané na disku a nebude se moc věcí měnit.
MySQL keeps lots of stuff in memory, causing the files on disk to be inconsistent. LVM snapshots work good for normal filesystems, however, they don't work for databases, which are basically filesystems in filesystems, each component not knowing about each other.no asi to bude nejlepsi, zalohovat data z nich a jednou za cas, kdyz se zaktualizoujou, virtualy vypnout, zazalohovat cely i je, aby kdyz se neco posralo, nahodim image na jinej stroj, nahraju nejaktualnejsi zalohu dat z nich (weby a databaze) a muzu pokracovat. neco o rsyncu celyho vritualu tady
pak pauzovat emulaci aby všechny data zůstaly v konzistentním stavuJenže jak zajistíš, aby data byla v konzistentním stavu, když jsi emulaci pozastavil?
Zlatá doba Qemu. Dneska když je to komplexní virtualizační nástroj, tak už lidi nevědí jak a co by.Ale to jsou zase kecy. Vždyť je to pořád stejné Qemu, jenom se u KVM vyměnil ten akcelerační modul.
Jenže jak zajistíš, aby data byla v konzistentním stavu, když jsi emulaci pozastavil?Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC? Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovat (to by ale měla zajistit i ta keš bokem).
Ale to jsou zase kecy. Vždyť je to pořád stejné Qemu, jenom se u KVM vyměnil ten akcelerační modul.No, jo jenže dřív to bývalo Qemu, kde stačil man qemu, nějaká dokumentace a zdrojáky. Interfejsů jako svině (dokonce celý virtuál se dá připojit na GDB). Samozřejmě to zůstalo, jenže se z toho stal KVM/libvirt corporate nástroj a teď všichni vymýšlejí blbosti, hackuje to už krom RedHatu stěží někdo a všichni po tom chtějí aby to umělo zázraky. Ale zázraky jako VNC nebo zálohu na jedno tlačítko, migraci na tlačítka dvě a ne přístupnou emulační konzoli. Teda pokud pominu takovou blbost jako šest virtuálů a na každém zvlášť ISPconfig (a už jsem viděl i debilnější konfigurace).
Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC? Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovat (to by ale měla zajistit i ta keš bokem).savevm, taky musi pauznout guesta
Misunderstanding on my part - the qemu 'savevm' monitor command _also_ saves RAM state, but currently by pausing the guest for several seconds during the duration of the snapshot. The memory state is thus crammed somewhere in one of the qcow2 images.zdroj(libvirt wiki)
Teda pokud pominu takovou blbost jako šest virtuálů a na každém zvlášť ISPconfig (a už jsem viděl i debilnější konfigurace).Takhle sem to chtel kvuli tomu, ze kdyz uz nebude HW serveru 1 stihat, presunu treba virtualni databazovej server na virtual do HW serveru 2. Nejaky lepsi reseni?
Čoveče nevim, ale nezazálohuje to obsah RAM včetně registrů i PC?Jo takhle, myslíš pauzu a pak dump celého hosta pro migraci.
Když to pauzneš tak aspoň zajistíš to, že do toho nebude nikdo psat když budeš zálohovatOtázka je, jestli jsou v tu chvíli data konzistentní. Což ale - když uložíš i RAM - je jedno.
Samozřejmě to zůstalo, jenže se z toho stal KVM/libvirt corporate nástrojPředpokládám, že corporate má být sprosté slovo...
a teď všichni vymýšlejí blbosti, hackuje to už krom RedHatu stěží někdo a všichni po tom chtějí aby to umělo zázraky.Kdežto ty bys raději chtěl, aby to neumělo nic? Aby se to dalo používat jenom jako emulační hračka?
Ale zázraky jako VNC nebo zálohu na jedno tlačítko, migraci na tlačítka dvě a ne přístupnou emulační konzoli.Konzole je tam furt a je přístupná úplně stejně (ok, dlouho jsem nezkoušel grafický výstup pomocí SDL, tak tam už možná není). Jediná změna je, že kromě textových příkazů čitelných pro člověka lze hosta ovládat také pomocí QMP, což značně zjednodušuje strojové ovládání. Podle mě opět plus, pokud se ti nelíbí, používat to nemusíš.
Tiskni
Sdílej: