V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
# Pass any arguments to fsck. # By default we preen. # Linux systems also force -C0 and -T. # If fsck_args is not specified then Linux systems also use -A # (and -R if / is rw) #fsck_args="-p" # We can also specify the passno in /etc/fstab to check # If you multiplex fsck (ie ln -s fsck /etc/init.d/fsck.late) then you can # do an fsck outside of the normal scope, say for /home. # Here are some exampes:- #fsck_passno="=1 =2" #fsck_passno=">1" #fsck_passno="<2" # Most modern fs's don't require a full fsck on boot, but for those that do # it may be advisable to skip this when running on battery. # WARNING: Do not turn this off if you have any JFS partitions. fsck_on_battery="YES" # fsck_shutdown causes fsck to trigger during shutdown as well as startup. # The end result of this is that if any periodic non-root filesystem checks are # scheduled, under normal circumstances the actual check will happen during # shutdown rather than at next boot. # This is useful when periodic filesystem checks are causing undesirable # delays at startup, but such delays at shutdown are acceptable. fsck_shutdown="NO"
#!/sbin/runscript
# Copyright 1999-2007 Gentoo Foundation
# Distributed under the terms of the GNU General Public License v2
depend() {
need checkroot modules
}
start() {
local retval=0
# Setup dm-crypt mappings if any
start_addon dm-crypt
if [[ -f /fastboot ]] || [[ -n ${CDBOOT} ]] ; then
rm -f /fastboot 2>/dev/null || : # ignore ro errors #267094
else
ebegin "Checking all filesystems"
if [[ -f /forcefsck ]] ; then
ewarn "A full fsck has been forced"
fsck -C -T -R -A -a -f
retval=$?
rm -f /forcefsck
else
fsck -C -T -R -A -a
retval=$?
fi
if [[ ${retval} -eq 0 ]] ; then
eend 0
elif [[ ${retval} -eq 8 ]] ; then
ewend 1 "Operational error, continuing"
# Everything should be ok, so return a pass
return 0
elif [[ ${retval} -ge 1 && ${retval} -le 3 ]] ; then
ewend 1 "Filesystem errors corrected."
# Everything should be ok, so return a pass
return 0
else
if [[ ${RC_FORCE_AUTO} == "yes" ]] ; then
eend 2 "Fsck could not correct all errors, rerunning"
fsck -C -T -R -A -y
retval=$?
fi
if [[ ${retval} -gt 3 ]] ; then
eend 2 "Fsck could not correct all errors, manual repair needed"
sulogin ${CONSOLE}
fi
fi
fi
}
# vim:ts=4
AUTOFSCK_DEF_CHECK=yes
PROMPT=yes
AUTOFSCK_TIMEOUT=5
AUTOFSCK_OPT="-y"
Rekl bych, ze je to presne to, co poptavate. Sam to tak pouzivam na vzdalenych boxech, kde nikdo nesedi (i s rizikem, ze tim vynucenim oprav u nejake vetsi nekonzistence to muze uplne zmrvit disk - je proste treba zalohovat)
Tiskni
Sdílej: