Společnost Murena ve spolupráci se společností Qwant představila vyhledávač Murena Find. Ve výchozím nastavení bude používán v mobilním operačním systému /e/OS a v Murena Workspace.
V mobilní aplikaci Facebooku se lze nově přihlašovat pomocí Passkeys.
Společnost Midjourney představila vlastní generátor videí pomocí umělé inteligence (AI) V1 Video Model.
Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
[garage] path = /var/spool/samba/ucebna valid users = @admins, @ucitele, @studenti write list = @admins, @ucitele, @studenti create mask = 0664 directory mask = 0775 inherit permissions = Yes inherit owner = Yes oplocks = No level2 oplocks = No vfs objects = recycle recycle:versions = No recycle:maxsize = 0 recycle:exclude = *.tmp,*.temp,*.o,*.obj,~$*.doc,*.~?? recycle:touch = Yes recycle:keeptree = Yes recycle:directory_mode = 0770 recycle:repository = .Koš/%U
Presnejšie Windows Explorer sa zaregistruje, že sa chce dozvedať o zmenách v akutálnom adresári a začne teda reagovať na udalosti o ktorých ho samba informuje. To je fajn, keď chceš a by Windows Explorer znovu prečítal obsah adresára, keď sa v ňom niečo stane (niekto vyrobí/zmaže adresár/súbor). Nie je to fajn, keď to opätovné načítanie spôsobí ukončenie prebiehajúcej editácie/premenovávania. Ak mám pravdu, tak je to skôr problém Explorer-a, než samby. Možno sa sambe dá povedať, nech tie notifikácie neposiela, ale to je trocha blbé riešenie. Osobne by som preferoval skôr použitie nejakého inteligentnejšieho file-manager-a, ktorý rovno vyrobí adresár s menom, ktoré mu povieš.
Trocha súvisiaca (resp. obrátená) problematika sa rozoberá napr. tu
Tiskni
Sdílej: