Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
# systemctl restart <TAB><TAB>
alsa-restore.service remote-fs.target systemd-random-seed-load.service
alsa-store.service rescue.service systemd-random-seed-save.service
auditd.service rescue.target systemd-readahead-collect.service
boot.mount rpcbind.target systemd-readahead-done.service
CM.mount rpcidmapd.service systemd-readahead-done.timer
emergency.service SMSC.mount systemd-readahead-replay.service
emergency.target sysel_replace.mount systemd-shutdownd.service
fsck@dev-sda1.service sys-kernel-security.automount systemd-tmpfiles-clean.service
fsck-root.service sys-kernel-security.mount systemd-update-utmp-runlevel.service
GBGold.mount systemd-ask-password-console.service systemd-update-utmp-shutdown.service
halt.service systemd-ask-password-wall.service TELEPATH.mount
mnt-cdrom.mount systemd-binfmt.service var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount
plymouth-quit-wait.service systemd-initctl.service var-run.mount
poweroff.service systemd-kmsg-syslogd.service view.mount
ppcdoc.mount systemd-logger.service wicd.service
reboot.service systemd-modules-load.service WSB.mount
Jinak je za to zodpovedny balicek:
# cave owner /usr/share/bash-completion/completions/systemd
sys-apps/systemd-29-r1::installed
Kdyz se podivam do zdrojaku tak tam ten soubor je:
$ tar tvf systemd-29.tar.bz2 | grep completion
-rw-rw-r-- lennart/lennart 6022 2011-04-11 23:44 systemd-29/src/systemctl-bash-completion.sh
Tudiz to neni specialni vlastnost distribuce.function a(){ [[ "$1" =~ (\?|-h) ]] && { echo -e "-nothing-\tstatus\ne\t\tenable\nd\t\tdisable\nr\t\trestart\ns\t\tstart\nk\t\tstop\n" return; } if [ $# -eq 0 ]; then C="--all list-units"; S="|grep '\.service'"; else C="status"; S="$1"; [[ "$1" =~ \. ]] || S="$S.service"; [[ "$2" =~ ^e ]] && C="enable"; [[ "$2" =~ ^d ]] && C="disable"; [[ "$2" =~ ^r ]] && C="restart"; [[ "$2" =~ ^s ]] && C="start"; [[ "$2" =~ ^k ]] && C="stop" fi eval systemctl $C $S }
Fedora 16 má /etc/bash_completion.d/systemd-bash-completion.sh v balíčku systemd-units - který by měl být normálně nainstalován, takže by vám doplňováni (v bash-i) mělo fachat.Jo, ale ještě musí být nainstalován balíček bash-completion, jinak tam ten soubor nemá žádný vliv.
Dam
systemctl start syslog-ng.service --- zadne OK, nic..
Když to nevypsalo nic, tak spuštění služby proběhlo úspěšně.
Je pravda, že služba může chcípnout třeba milisekundu po tomto okamžiku.
A je taky pravda, že u služby typu "simple" se za okamžik spuštění považuje prakticky už forknutí procesu pro ni, protože u tohoto typu není žádná vhodnější událost k dispozici - služba svou skutečnou připravenost nijak neoznamuje. Proto je lepší prosazovat typ "notify", při kterém je služba považována za spuštěnou, až když to o sobě sama prohlásí.
Dam
systemctl status syslog-ng.service ---- Failed nebezi
Určitě to vypíše ještě aspoň návratový kód procesu. Ten by mohl něco napovědět. V F16 ještě není journal, takže chybová hlášení služeb jsou zapisována implicitně do syslogu. Zrovna u služby implementující syslog by ovšem hrozila nekonečná rekurze, takže syslog-ng.service má nastaveno StandardOutput=null. Pokud tedy syslog-ng hlásí nějakou chybu na stdout/stderr, neuvidíme ji. Možná, že s tím ale syslog-ng počítá a zaloguje to rovnou do /var/log/messages, ne? Případně je možno aspoň na zkoušku mu dát StandardOutput=tty.
Tiskni Sdílej: