O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Ahoj,
nevíte někdo jak je to s podporou zrtp v debianu sid? Nainstaloval jsem si Linphone 3.5.2-8 ale mám v média encryption na výběr jen: none, srtp. Ale potřebuji zrtp. Na ubuntu precise jsem bez problému nainstaloval z launch repositáře a zrtp podporuje, ač je to verže 3.5.2-1. S touto verzí se v Ubuntu nainstalovala také knihovna libzrtpcpp, tu si ale v debianu závislosti při instalaci nevyžádaly. Nevíte o nějakém alternativním repositáři nebo nastínit jak si zkompilovat linphone.deb balíček sám?
Tak jsem se rozhodl vytvořit deb balík ze source (dh_make --createorig && dpkg-buildpackage -rfakeroot), ale narážím na problém.
dpkg-buildpackage: warning: using a gain-root-command while being root dpkg-buildpackage: source package linphone dpkg-buildpackage: source version 3.5.2-1 dpkg-buildpackage: source changed by root dpkg-buildpackage: host architecture i386 dpkg-source --before-build linphone-3.5.2 fakeroot debian/rules clean dh clean --with autotools-dev dh_testdir dh_auto_clean dh_autotools-dev_restoreconfig dh_clean dpkg-source -b linphone-3.5.2 dpkg-source: info: using source format `3.0 (quilt)' dpkg-source: info: building linphone using existing ./linphone_3.5.2.orig.tar.gz dpkg-source: info: local changes detected, the modified files are: linphone-3.5.2/config.log dpkg-source: info: you can integrate the local changes with dpkg-source --commit dpkg-source: error: aborting due to unexpected upstream changes, see /tmp/linphone_3.5.2-1.diff.k8vZ43 dpkg-buildpackage: error: dpkg-source -b linphone-3.5.2 gave error exit status 2
Tiskni
Sdílej: