V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na /dev/sda sa inštaluje len vtedy ak ide o bežnú inštaláciu s 1 diskom. Môžeš skúsiť /dev/md0 ale neručím za to čo to spraví.
Iná možnosť je dať na ne-RAID disk.
Našiel som niečo cez google. Skús sa pozrieť sem či to pomôže.
V ako móde inštaluješ ? V expert ?
Možno by bol spôsob ako to urobiť z prostredia inštalátora, len neviem ako veľmi je to okresané, či vôbec dovoli takú operáciu zo shellu. Inštalátor obsajuje shell, možno by sa da využiť na ručnú inštaláciu grubu, podľa návodu vyššie.
Iná možnosť je použiť rescue mód inštaláčného média.
Zo začiatku som to robil bez bez RAID1.... bez toho oddielu "/boot" Kamarát mi potom povedal, že GRUB nemôže byť inštalovaný na RAID 5....GRUB2 být může. A i kdybych to chtěl stavět na GRUB1, tak bych si vyčlenil jen jednu partition na každém disku na /boot. Tuším, že jsem to kdysi s RAID1 takhle měl, ale už nevím, jestli to obnášelo nějaká speciální triky nebo ne. Každopádně selhání grub-install v instalátoru není až taková trága, pokud člověk umí pracovat s mountem, /etc/mtab a chroot.
A i kdybych to chtěl stavět na GRUB1, tak bych si vyčlenil jen jednu partition na každém disku na /boot. Tuším, že jsem to kdysi s RAID1 takhle měl, ale už nevím, jestli to obnášelo nějaká speciální triky nebo ne.Presne tak to mám spravené...mám 3 HDD. Na každom som vytvoril 200 MB partíciu. Z nich som vtvoril RAID 1 s "/boot" A nejde mi to.
Každopádně selhání grub-install v instalátoru není až taková trága, pokud člověk umí pracovat s mountem, /etc/mtab a chroot.Pre mňa je to totálna tragédia... Ja som nikdy neriešil GRUB ani LILO. Stojím na tom už tretí deň a neviem sa pohnúť.
Před dávnou dobou jsem nainstaloval Debian "normálně", tzn. na primární oddíl /dev/sda a s RAID jsem si hrál až potom pomocí
mdadm
Pre mňa je to totálna tragédia... Ja som nikdy neriešil GRUB ani LILO. Stojím na tom už tretí deň a neviem sa pohnúť.Doporučuju přestat řešit složité věci a udělat to jednoduchým a osvědčeným způsobem. 1) Vybrat distribuci s GRUB 2 2) Udělat jednu partition přes každý celý disk (abychom měli MBR a ten volný prostor za ním) 3) Spojit všechny tyto partition do RAIDu dle tvých potřeb 4) Tento RAID naformátovat jako LVM physical volume a udělat z něj jednočlennou LVM skupinu 5) Vytvořit v LVM všechny potřebné oddíly GRUB 2 mi nad tímhle setupem fungoval automaticky.
chroot
nout se do /target
a zkusit to vyřešit ručně.
1) Debian má defaultně GRUB 2, instalátor mu ale říká prostě „grub“.Myslel jsem si to.
Pokud by se to tazateli pořád nějak sypalo, je tu ještě možnost přepnout se v instalátoru na druhou konzoli (Alt+F2), chrootnout se do /target a zkusit to vyřešit ručně.To než jsem se naučil… :). Vlastně už vím, co poradit. Místo Debianu nainstalovat Gentoo, tam jsou tyhle postupy popsané nejlépe. Po proškolení Gentoo už klidně používat cokoli.
Skúsil som naištalovať debian podľa tvojho rozloženia. Len s rozdielom, že som použil RAID1 ale to je jedno.
Dostal som sa po bod inštalácie grubu do MBR a systém to normálne naištaloval. Potom som to zopakoval s /dev/sdb aby tam bol zavadzač pri zlyhaní druhého disku.Inými slovami mne to funguje.
typu partition table alebo GPT.GPT je partition table, dokonce to má v názvu.
Tiskni
Sdílej: