Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na /dev/sda sa inštaluje len vtedy ak ide o bežnú inštaláciu s 1 diskom. Môžeš skúsiť /dev/md0 ale neručím za to čo to spraví.
Iná možnosť je dať na ne-RAID disk.
Našiel som niečo cez google. Skús sa pozrieť sem či to pomôže.
V ako móde inštaluješ ? V expert ?
Možno by bol spôsob ako to urobiť z prostredia inštalátora, len neviem ako veľmi je to okresané, či vôbec dovoli takú operáciu zo shellu. Inštalátor obsajuje shell, možno by sa da využiť na ručnú inštaláciu grubu, podľa návodu vyššie.
Iná možnosť je použiť rescue mód inštaláčného média.
Zo začiatku som to robil bez bez RAID1.... bez toho oddielu "/boot" Kamarát mi potom povedal, že GRUB nemôže byť inštalovaný na RAID 5....GRUB2 být může. A i kdybych to chtěl stavět na GRUB1, tak bych si vyčlenil jen jednu partition na každém disku na /boot. Tuším, že jsem to kdysi s RAID1 takhle měl, ale už nevím, jestli to obnášelo nějaká speciální triky nebo ne. Každopádně selhání grub-install v instalátoru není až taková trága, pokud člověk umí pracovat s mountem, /etc/mtab a chroot.
A i kdybych to chtěl stavět na GRUB1, tak bych si vyčlenil jen jednu partition na každém disku na /boot. Tuším, že jsem to kdysi s RAID1 takhle měl, ale už nevím, jestli to obnášelo nějaká speciální triky nebo ne.Presne tak to mám spravené...mám 3 HDD. Na každom som vytvoril 200 MB partíciu. Z nich som vtvoril RAID 1 s "/boot" A nejde mi to.
Každopádně selhání grub-install v instalátoru není až taková trága, pokud člověk umí pracovat s mountem, /etc/mtab a chroot.Pre mňa je to totálna tragédia... Ja som nikdy neriešil GRUB ani LILO. Stojím na tom už tretí deň a neviem sa pohnúť.
Před dávnou dobou jsem nainstaloval Debian "normálně", tzn. na primární oddíl /dev/sda a s RAID jsem si hrál až potom pomocí
mdadm
Pre mňa je to totálna tragédia... Ja som nikdy neriešil GRUB ani LILO. Stojím na tom už tretí deň a neviem sa pohnúť.Doporučuju přestat řešit složité věci a udělat to jednoduchým a osvědčeným způsobem. 1) Vybrat distribuci s GRUB 2 2) Udělat jednu partition přes každý celý disk (abychom měli MBR a ten volný prostor za ním) 3) Spojit všechny tyto partition do RAIDu dle tvých potřeb 4) Tento RAID naformátovat jako LVM physical volume a udělat z něj jednočlennou LVM skupinu 5) Vytvořit v LVM všechny potřebné oddíly GRUB 2 mi nad tímhle setupem fungoval automaticky.
chroot
nout se do /target
a zkusit to vyřešit ručně.
1) Debian má defaultně GRUB 2, instalátor mu ale říká prostě „grub“.Myslel jsem si to.
Pokud by se to tazateli pořád nějak sypalo, je tu ještě možnost přepnout se v instalátoru na druhou konzoli (Alt+F2), chrootnout se do /target a zkusit to vyřešit ručně.To než jsem se naučil… :). Vlastně už vím, co poradit. Místo Debianu nainstalovat Gentoo, tam jsou tyhle postupy popsané nejlépe. Po proškolení Gentoo už klidně používat cokoli.
Skúsil som naištalovať debian podľa tvojho rozloženia. Len s rozdielom, že som použil RAID1 ale to je jedno.
Dostal som sa po bod inštalácie grubu do MBR a systém to normálne naištaloval. Potom som to zopakoval s /dev/sdb aby tam bol zavadzač pri zlyhaní druhého disku.Inými slovami mne to funguje.
typu partition table alebo GPT.GPT je partition table, dokonce to má v názvu.
Tiskni
Sdílej: