abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 577 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Přenos SLES na jiný hardware

    25.9.2012 10:40 jan.rok | skóre: 21
    Přenos SLES na jiný hardware
    Přečteno: 249×
    Dobrý den, rád bych znal názory zkušených na to, jaký postup zvolit při řešení následujcího problému:

    Školní server (IBM xServer) se SLES 10 SP1 (běží na něm Postfix, Samba, LDAP) s cca 300 uživateli by se měl nahradit modernějším serverem, rovněž IBM, se SLES 11.

    Jaký postup zvolit? Instalovat na nový server čistý nový SLES a pak nějakým způsobem přenést konfiguraci Postfixu, LDAP, Samby? A jak potom přetáhnout data tak, aby se zachovala práva? Nebo linux nabízí nějaký pokročilý migrační nástroj pro zazálohování LDAPu a konfigurací a přenos na nový server? Nebo mě čeká mravenčí ruční práce?

    Podotýkám, že stávající SLES byl zprovozněn bez extra hlubších znalostí linuxu, avšak slouží dobře. Konfigurace výše uvedených služeb proběhla už při instalaci "naklikáním".

    Budu vděčný za všechny rady. Díky. J.Rok

    Odpovědi

    Max avatar 25.9.2012 12:34 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenos SLES na jiný hardware
    To je na tobě. Je možné cokoli. Vše závisí na objemu dat, možnosti odstávek, zkušenosti správce atd. Podpory v SLES ohledně nového IBM stroji atd.

    Osobně se SLES nemám žádné zkušenosti.
    Jinak nejjednodušší se mi jeví migrace systému a následný upgrade na novější verzi SLES.
    Při takové věci máš větší šanci nato, že se na nic nezapomene, než v případě vše naklikat znovu na novější verzi SLES a rušně doládovat data.
    Migraci lze udělat z velké části za běhu. Pokud používáš v systému ACL, tak na ně při migraci nezapomenout a použít kdyžtak nějaký nástroj, který je umí.
    Rozhodně bych nedělal nic naostro a vše si vždy předem odzkoušel ;-)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    25.9.2012 12:44 jan.rok | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenos SLES na jiný hardware
    Migrace na nový hw a pak následný upgrade by byl asi nejrozumnější i kvůli tomu, že by mi stále zbýval starý funkční server. Jen přemýšlím, jak tu migraci udělat, když nový server bude bez OS. Připojit jeho disky ke starému serveru asi nepůjde, je tam RAID.
    Max avatar 25.9.2012 13:07 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenos SLES na jiný hardware
    Nabootovat na novém serveru z nějakého linuxového liveCD a provést migraci přes něj. Nějaký tip třeba zde :
    Migrace systému: praxe
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    25.9.2012 13:05 David
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenos SLES na jiný hardware
    Máte-li čas, tak doporučuji spustit stávající server z rescue-live CD, tar (gzip?) všeho na další disk. Máte původní server intaktní a "server" v archivu. Spustit nový server, nastavit RAID v BIOSu RAIDu, nabootovat rescue-live CD, ručně udělat stejný počet oddílů s LABELs-UUIDs nebo čísly oddílů (podle toho, co je ve fstab), rozbalit zálohu, mount /proc, /dev (-o bind) a raději i /sys (je-li to recentní distribuce) a chroot do kořene a nainstalovat zavaděč (grub?). Před rebootem kontrola ifcfg souborů na MAC adresy a soboru s moduly na aliasy a úprava. Jestli nový hw má ovladače v jádře užitém na původním serveru, je doladění otázkou okamžiku a pak už můžete vesele upgradovat. Jestli ne, není to o moc horší, uděláte upgrade z instalačního média cílové verze distribuce.
    25.9.2012 13:10 David
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenos SLES na jiný hardware
    Pardon, ještě mi tu chybí mkinitrd.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.