Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Konkrétne to som na mysli nemal, ale aj to je jedna z možností. Z GUI mám asi najradšej gapcmon, vie monitorovať po sieti apcupsd na rôznych serveroch. A navyše monitoring UPS mám aj v nagiose.
Skôr som mal ale na mysli centralizáciu v zmysle, že ups napájajú rôzne servery, ale serial/usb je pripojený iba k jednému, kde beží apcupsd pre každú UPS zvlášť. Samozrejme, toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody.
Existuje viac spôsobov, ja to mám zapojené nasledovne:
6 UPS, niekoľko serverov, switche, routre atď. na ne pripojené.
Jeden zo serverov má cez hub pripojené všetky USB káble zo všetkých UPS, pre každú UPS beží samostatný proces na samostatnom porte.
Každý server má svoj vlastný apcupsd proces, ktorý ale berie dáta nie priamo z UPS, ale z vyššie spomenutého servera, a podľa toho v prípade nutnosti zariadi aj vypnutie.
Sledujem to hlavne cez Nagios, ak sa mi niečo nepozdáva, pozriem detailnejšie informácie z môjho počítača cez gapcmon. Apcupsd zvláda aj notifikáciu mailom, ale to som nekonfiguroval, pretože notifikácie nielen o apcupsd mi posiela nagios.
Tiskni Sdílej: