Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
řeším jak zamezit přihlášení uživatelů na vzdálenou plochu nebo terminál. V systému mám uživatele, kteří přistupují pouze k FTP nebo Sambě, ale potřebuji zakázat přihlášení na XRDP. Když u uživatele uvedu přihlašovací skript /usr/sbin/nologin, tak je vše bez změny a uživatelé se stále mohou přihlásit k XRDP. Jak správně na to?
Systém Debian
Děkuji
Nemám tušení, kam se dostal RDP server, ale dříve to byl takový slepenec různých technologií, kdy obzvláště autentizace se řešila dosti nesystematicky.
Jestli dnes používá PAM, tak bych začal tam.
Pokud vím, tak nastavení shellu na cosi/nologin nemá na autorizaci vliv. Prostě se čeká že interaktivní přihlášení pustí daný program, ktery bezpečně skončí, což má samozřejmě smysl jen u SSH, rloginu, loginu nebo telnetu. Prostě tam, kde se pouští shell. A tohle není případ RDP.
Nešlo by to trochu rozvést? :)
Skontroluj priečinok /etc/pam.d/
na prítomnosť konfiguračného súboru XRDP. Ak je súbor prítomny, tak daná služba podporuje riadenie cez pam moduly.
V prípade, že by bol podpora pam modulov je možné použiť viacero PAM modulov. Záleži len čo konkrétne chceš obmedziť.
Skús editovať príkaz, ktorý spúšťa grafické prostredie. Hladaj riadok obsahujúci /usr/bin/Xorg :0 -nolisten tcp
. Takto to je u debianu.
Tiskni
Sdílej: