Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
balance-rr
musí být splněna řada předpokladů, reálně se dá dobře použít tak na přímé propojení 2 strojů bez switchů. Jinak může náhodně docházet k těžko odhalitelným problémům z toho, že L2 frames budou chodit ve špatném pořadí.
Pro rozložení mezi 2 switche se dá použít mód balance-alb
. Nebo pokud není třeba rozkládání a stačí failover, tak active-backup
.
Měl jsem v provozu balance-alb
nad dvěma HP2510G switchi, a fungovalo to na první pohled dost dobře. Zřejmě ale měly tyhle switche s balance-alb
problém, protože docházelo k tomu, že část provozu v náhodných časových intervalech tekla i na porty, kde neměla co dělat - třeba na i aktivní porty bez MAC adresy (sekundární porty z active-backup bondů). A co hůř, když byly takhle připojené 2 servery, docházelo v těch náhodných časových intervalech k příchodu duplicitních paketů (ping vracel hromady DUP odpovědí), protože část provozu nesmyslně posílaly do serveru oba switche zároveň, i když to podle MAC tabulky nedávalo smysl - na každém portu byla v MAC tabulce právě jedna MAC adresa příslušné karty. Zajímalo by mě, jestli se s něčím podobným někdo setkal. Já už neměl čas to řešit, tak jsem se na rozkládání provozu přes 2 switche vykašlal, ale hodilo by se mi to zprovoznit. Nevím, jestli to není obecný problém, abych do toho neinvestoval čas a neotravoval HP support zbytečně.
/proc/net/bonding/bond0
), odkud kam ten ping vlastně zkoušíte (a topologie na druhé straně), jestli se ztrácí echo nebo reply a kde atd.
Ethernet Channel Bonding Driver: v3.6.0 (September 26, 2009) Bonding Mode: load balancing (round-robin) MII Status: up MII Polling Interval (ms): 100 Up Delay (ms): 0 Down Delay (ms): 0 Slave Interface: eth0 MII Status: up Speed: 1000 Mbps Duplex: full Link Failure Count: 0 Permanent HW addr: 00:... Slave queue ID: 0 Slave Interface: eth1 MII Status: up Speed: 1000 Mbps Duplex: full Link Failure Count: 0 Permanent HW addr: 00:... Slave queue ID: 0 Slave Interface: eth3 MII Status: up Speed: 1000 Mbps Duplex: full Link Failure Count: 0 Permanent HW addr: 00:... Slave queue ID: 0ping jde ze stroje pripojeny UTP kabelem do nadrazeneho switche, zkousel jsem i z internetu
balance-rr
jako kdyby se jednalo o switch jeden. Pokud jeden switch spadne bond udrzi pripojeni na zbyvajicich NIC. Ted jeste musim donastavit LACP pro uplink a myslim si ze mam levnou alternativu k sofistikovanym resenim od CISCO apod.
Uvidime jeste jak se to bude chovat v nejake vetsi osazenosti a zatezi.
Diky moc vsem za info a podeleni se o cenne zkusenosti.
Tiskni Sdílej: