Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
awk '/ignore/ { print $2 }'
grep -v '^ignore .*' sed 's/^*/d/' > soubor ^--příkaz ^---další příkaz ...ale příkazy se v shellu musí oddělovat nečím víc než mezerou, např. rourou |
grep -v '^ignore .*' sed 's/^*/d/' > soubor ^--- chcete vybrat pouze řádky, kde je ignore? Ale -v znamená "vyjma..." čili to vybere řádky, kde *není* na začátku ignore.
grep '^ignore .*' soubor | sed 's/^*/d/' > soubor ^ ^ ^ ^--- d (ale v jiném kontextu) maže celý řádek, ne jen slovo, nedejte tam nic a slovo bude nahrazeno mezerou (=vymazáno) | | `-- zde má být regulární výraz (regexp), ne wildcard!!! | `-- to je ta roura `--- grep potřebuje jako parametr soubor, který má zpracovávatTakže jste asi chtěla napsat něco takového:
grep '^ignore' soubor | sed -e 's/^[^\s]\+\s\+//'Což lze rovnou v sedu udělat takto:
sed -n -e "s/^ignore\s\+\(.*\)$/\1/p" soubor
sed -e "/^ignore/d" soubor.txt > soubor_bez_ignore.txtexistuje i parametr -i kterým přepíšete původní
soubor.txt
.
Pokud byste to chtěla pomocí grep tak:
grep -v "^ignore" soubor.txt > soubor_bez_ignore.txta dál pak pracovat s novým souborem. co za tím ignore vše značí?
sed -n -e "s/^ignore\s\+\(.*\)$/\1/p" souborJe to především regulární výraz, regular expression, regexp.
\s = bílý znak, zpravidla mezera, tabulátor apod. \+ = opakující se alespoň jednou \(.*\) = jakýkoliv řetězec, v závorkách je to proto, abych ten text mohl následně použít zápisem \1 $ = konec řádku \1 = zde bude vložen text z první (výše uvedené) závorky, a protože tam toho víc není, celý výraz vlevo bude nahrazen jen "obsahem" té závorky, což by měl být ten název souboru.Před znaky
+ ( )
jsou obrácená lomítka, protože je nutné je v uvedeném kontextu escapovat, jinak by byly považovány prostě za znak plus, závorka apod. a neměly by zvláštní význam. Sed umí i perlovskou notaci regulárních výrazů, kde je escapování méně.
grep "^ignore " | cut -f 2- -d " "
cut
mám také rád, bohužel je při své jednoduchosti často nanic, protože člověka tak trochu tlačí do nerealistických předpokladů, jako že mezi ignore a názvem souoru je zrovna mezera, a navíc jen jedna apod.
Tiskni
Sdílej: