Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
Nevím, co je to za distro, ani co je to za notebook. Přesto poradím:
Na zvýšení/snížení jasu je program xbacklight
. Zkusil bych ho ručně spustit a když bude fungovat, tak přiřadit daným tlačítkům akci zvyšující/snižující jas přes program xbacklight
. Příklady:
xbacklight -dec 5 xbacklight -inc 5
Co se spotřeby energie týče, zkuste Bumblebee. Dle Wiki se dá nainstalovat i bez ovladačů k nVidií kartě, takže jej pak lze použít jen k jejímu vypnutí. Více viz zde: https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
Regulaci jasu dipleje jsem na jednom stroji tuším zprovoznil přes jaderný parametr acpi_osi="Windows 2006". Z DSDT lze vyčíst, pro jaké OS má váš notebook speficiké hacky, zjistit to lze třeba takto (vyžaduje kompilátor AML iasl):
cat /sys/firmware/acpi/tables/DSDT > dsdt.dat iasl -d dsdt.dat cat dsdt.dsl | grep "_OSI"Jinak se určitě podívejte do /sys/class/backlight a zkuste ručně změnit hodnotu "brightness" u přítomného(přítomných) zařízení.
Tiskni
Sdílej: