Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
ps au
(když tě to odkáže na FAQ, tak tam asi bude napsáno, kde je problém, ne? co takhle si to tam přečíst? když to navíc dává jasný hint ohledně bogus -?), tak se někde ve výpisu -- kdekoli, v datu, v hlavičce výpisu, v názvu či argumentech příkazu, etc. -- vyskytuje zadaný regexp coby samostatné slovo.
jde tu neco jako "true"Ano, je to příkaz a kdybys to zkusil, tak to víš. Nejjednodušší nekonečná smyčka nicméně je
while :; do ...; done
Kdybych zkusil co?Prostě tam napsat
true
.
a vubec netusim jaka je syntaxe skriptovaciho jazyku, vubec netusim jaky jazyk se tam vlastne pouzivaBash. Určitě na Internetu najdeš spoustu příruček a návodů.
#!/bin/sh while true; do if [ $1 ] && [ `users | grep $1` ]; then echo "Je tu."; else echo "Neni tu." fi sleep 3 done
grep -w
namísto grep
, jinak to bude hledat i částečnou shodu.
Rozdíl mezi ‚uživatel je přihlášen‘ a ‚uživateli tu běží proces(y)‘ asi nemá smysl diskutovat v threadu, kde tazatel nemá jasno v základních konceptech...
true
, jmenuje se to true
. Stačilo to zkusit.
Program ps má parametry s pomlčkou a parametry bez pomlčky, jeho syntaxe je poněkud komplikovanější. Doporučuju vyhradit si na to hodinku, přečíst si man ps a zkusit si to. Rozhodně bych místo poradny začal s tím FAQ, které oni píšou.
Za třetí - script možná přibližně dělá, to co má, ale jen přibližně. Jak už tu někdo naznačil, grep z ps zachytává jen řetězce bez kontextu, takže pokud bude jméno uživatele jako parametr, pokud bude jméno procesu náhodou shodné s uživatelským jménem, tak se to chytí. Kromě toho běžící proces vůbec neznamená, že uživatel je přítomen, stačí si pustit něco ve screenu.
Možná se podívej na příkaz w
nebo who
.
Marek
Tiskni
Sdílej: