Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
ifconfig wlan0 10.0.0.1
/etc/init.d/isc-dhcp-server restart
Můj /etc/networks/interfaces vypadá takto:
auto lo eth0 wlan0
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
address 10.0.0.1
netmask 255.0.0.0
wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
iface default inet manual
Potíž je totiž v tom, že Raspberry tak jednou za 10-14 dní zatuhne. Proto jsem chtel dát do cronu na každý den 4.00am restart, ale na to potřebuju, aby to pak naběhlo pořádně.
Díky,
z
Tak jsem vycpal rc.conf sleepama a nastavil restart na 4.00am. Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...
Zatím to vypadá, že vše OK ....
no problem je v tom, ze kdyz ti to i tak vytuhne, tak cron nebezi a nic nerestartuje, takze jeste lepsi je watchdog pro pripad vytuhu a cron restarty jako "prevence", ale zase kazdej restart neco na kartu zapisuje a snizuje jeji zivotnost
jinak ty seepy v rc.local prodluzuji cas, nez se muzes prihlasit, lepsi je asi udelat script a dat ho do rc.local s & a v nem treba smycku:
while true
do
sleep 10
ping -c 1 www.google.com &>/dev/null
if [ $? == 0 ];
then
echo "Net available..."
break;
else
echo "Net not available, waiting..."
fi
done
to_co_potrebuju_spustit
Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...von ten watchdog nerestartuje nic, kdyz vse funguje, prave naopak, jen kdyz neco vytuhne, takze to taky nikomu nevadi, naopak :)
Tiskni
Sdílej: