Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
ifconfig wlan0 10.0.0.1
/etc/init.d/isc-dhcp-server restart
Můj /etc/networks/interfaces vypadá takto:
auto lo eth0 wlan0
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
address 10.0.0.1
netmask 255.0.0.0
wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
iface default inet manual
Potíž je totiž v tom, že Raspberry tak jednou za 10-14 dní zatuhne. Proto jsem chtel dát do cronu na každý den 4.00am restart, ale na to potřebuju, aby to pak naběhlo pořádně.
Díky,
z
Tak jsem vycpal rc.conf sleepama a nastavil restart na 4.00am. Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...
Zatím to vypadá, že vše OK ....
no problem je v tom, ze kdyz ti to i tak vytuhne, tak cron nebezi a nic nerestartuje, takze jeste lepsi je watchdog pro pripad vytuhu a cron restarty jako "prevence", ale zase kazdej restart neco na kartu zapisuje a snizuje jeji zivotnost
jinak ty seepy v rc.local prodluzuji cas, nez se muzes prihlasit, lepsi je asi udelat script a dat ho do rc.local s & a v nem treba smycku:
while true
do
sleep 10
ping -c 1 www.google.com &>/dev/null
if [ $? == 0 ];
then
echo "Net available..."
break;
else
echo "Net not available, waiting..."
fi
done
to_co_potrebuju_spustit
Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...von ten watchdog nerestartuje nic, kdyz vse funguje, prave naopak, jen kdyz neco vytuhne, takze to taky nikomu nevadi, naopak :)
Tiskni
Sdílej: