OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
ifconfig wlan0 10.0.0.1
/etc/init.d/isc-dhcp-server restart
Můj /etc/networks/interfaces vypadá takto:
auto lo eth0 wlan0
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet static
address 10.0.0.1
netmask 255.0.0.0
wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
iface default inet manual
Potíž je totiž v tom, že Raspberry tak jednou za 10-14 dní zatuhne. Proto jsem chtel dát do cronu na každý den 4.00am restart, ale na to potřebuju, aby to pak naběhlo pořádně.
Díky,
z
Tak jsem vycpal rc.conf sleepama a nastavil restart na 4.00am. Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...
Zatím to vypadá, že vše OK ....
no problem je v tom, ze kdyz ti to i tak vytuhne, tak cron nebezi a nic nerestartuje, takze jeste lepsi je watchdog pro pripad vytuhu a cron restarty jako "prevence", ale zase kazdej restart neco na kartu zapisuje a snizuje jeji zivotnost
jinak ty seepy v rc.local prodluzuji cas, nez se muzes prihlasit, lepsi je asi udelat script a dat ho do rc.local s & a v nem treba smycku:
while true
do
sleep 10
ping -c 1 www.google.com &>/dev/null
if [ $? == 0 ];
then
echo "Net available..."
break;
else
echo "Net not available, waiting..."
fi
done
to_co_potrebuju_spustit
Prijde mi to lepší, protože se ten restart odbyde v době, kdy to nikomu nevadí...von ten watchdog nerestartuje nic, kdyz vse funguje, prave naopak, jen kdyz neco vytuhne, takze to taky nikomu nevadi, naopak :)
Tiskni
Sdílej: