Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
function get_freemem() { # "our" free memory = free RAM + buffers/cache - used swap # minus "give way" (custom list of simple command names and # amount of memory they might grow) reserve=0 progs="`ps -eo comm | tail -n +2`" for i in $@; do cmd="`sed 's/=.*$//' <<< "$i"`" res="`sed 's/^.*=//; s/[^0-9]//g' <<< "$i"`" [ -z "$res" ] && continue reserve=$(( $reserve + `grep "$cmd" <<< "$progs" | wc -l` * $res )) done f="`free`" mem="`tail -n 2 <<< "$f" | head -n 1 | sed 's/^.* //'`" swap="`tail -n 1 <<< "$f" | sed 's/ \+/ /g' | cut -d ' ' -f 3`" echo $mem - $swap - $reserve | bc } function wait_freemem() { counter=0 max_timeout=36000 timein_counter=0 timein_required=5 mem_needed=1048576 # we reserve additional 512M for each "java" we find in ps reserves="java=524288" while [ $counter -lt $max_timeout ]; do mem="`get_freemem $reserves`" [ $mem -gt $mem_needed ] && timein_counter=$(( $timein_counter + 1 )) || timein_counter=0 [ $timein_counter -ge $timein_required -a $(( $counter % $timein_required )) == 0 ] && return 0 sleep 1 timeout_counter=$(( $timeout_counter + 1 )) done return 1 }Každopádně i přes tyto opatření pokud přijde hodně dotazů, je schopno se jich kvůli race condition dost pustit najednou (ono asi bych mohl zvednout timein_required na nějakou velkou hodnotu a pak prostě doufat, že to bude stačit, ale to taky prodlouží čekání jediného procesu pokud je stroj nečinný). Tak bych se rád zeptal, jestli někdo neví o spolehlivé metodě, jak potenciálně velké množství procesů zesynchronizovat tak, aby se v případě dostatku paměti pustily paralelně, ale pokud je paměti míň, tak se většina z nich zablokovala a pouštěli se po jednom (dvou, třech, atd., podle volné paměti)? Ideálně v bashi, ale nebráním se jiným metodám. Díky!
timeout_counter
a counter
jedna a ta samá proměnná, jde o mou nepozornost při úpravě /tmp/muj_program_lock_0
až /tmp/muj_program_lock_X
...
Tiskni
Sdílej: