Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Ahoj. Nainstaloval jsem 64bitové centos a do něj nakopíroval konfiguraci z původního 32bitového stroje vč. /etc/selinux, protože selinux by snad měl být všude stejný (noarch). Zjistil jsem ale, že nefunguje "semanage fcontext -l > NEKAM", zkrátka přesměrování v tomto konkrétním případě pokud je zapnutý selinux. Poté jsem zjistil, že to nefunguje ani na starších instalacích centosů (jak 32 tak 64bitových), ačkoliv jsou všechny balíčky upgradovány. Na čisté instalaci centosu to funguje bez problému. Po prozkoumání "semanage fcontext -l" a "getsebool -a" jsem zjistil, že jsou tam někde nemalé rozdíly mezi stroji aktualizovanými ze starších verzí a novou instalací. Příkaz "yum reinstall selinux-policy selinux-policy-targeted" rozdíly mírně srovnal, ale ne úplně. Nejde tak ani o problém jednoho konkrétního nefunkčího přesměrování, ale o rozdíly v kontextech souborů a procesů a že občas něco dobře nefunguje (např. zabbix při čtení /proc).
Existuje nějaký způsob, jakým bych všude aktualizoval selinux pravidla na poslední distribuční verzi tak, aby zůstala zachovaná mnou vytvořená? Jedná se hlavně o moduly a přidané kontexty k některým adresářům.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: