Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Ahoj. Nainstaloval jsem 64bitové centos a do něj nakopíroval konfiguraci z původního 32bitového stroje vč. /etc/selinux, protože selinux by snad měl být všude stejný (noarch). Zjistil jsem ale, že nefunguje "semanage fcontext -l > NEKAM", zkrátka přesměrování v tomto konkrétním případě pokud je zapnutý selinux. Poté jsem zjistil, že to nefunguje ani na starších instalacích centosů (jak 32 tak 64bitových), ačkoliv jsou všechny balíčky upgradovány. Na čisté instalaci centosu to funguje bez problému. Po prozkoumání "semanage fcontext -l" a "getsebool -a" jsem zjistil, že jsou tam někde nemalé rozdíly mezi stroji aktualizovanými ze starších verzí a novou instalací. Příkaz "yum reinstall selinux-policy selinux-policy-targeted" rozdíly mírně srovnal, ale ne úplně. Nejde tak ani o problém jednoho konkrétního nefunkčího přesměrování, ale o rozdíly v kontextech souborů a procesů a že občas něco dobře nefunguje (např. zabbix při čtení /proc).
Existuje nějaký způsob, jakým bych všude aktualizoval selinux pravidla na poslední distribuční verzi tak, aby zůstala zachovaná mnou vytvořená? Jedná se hlavně o moduly a přidané kontexty k některým adresářům.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: