OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, zalibil se mi na KDE program digiKam pro zpracovani fotek. Neco takoveho jsem si predstavoval a tady jsem jej nasel. Rad bych jej pouzival jak na linuxu, tak na windows - je verze i pro win.
No a tady narazim na problem, ktery mi vrta v hlave delsi dobu. Pouzivam stridave windows a linux a kazdy system na trochu jine odkazy na soubory. Ve win mam soubory treba v X:/slozka/soubor a v linuxu mam /home/mnt/slozka/soubor
Netahejme do toho ted SAMBU a sdileni souboru, vcetne odkazu ve windows. Predstavme si jen obycejny USB disk. Pripojim jej v linuxu treba do /mnt/disk a vytvorim si alba s fotkami.
No jo, jenze co se stane, kdyz ho pak pripojim k jinemu linuxu, kde si uzivatel primontuje disk do /home/usbdisk ?? nebo jeste hure, kdyz ho pripojim k windows a objevi se jako F:/ Potom prece ani ten digiKam si nenajde fotky a budu muset vsechny cesty predelat, je to tak?
Jak resite tyhle problemy? pouziva se najeka relativni cesta, nebo jak?
Diky, P.
Super, diky, jeste jsem ho prakticky nezkousel, takze jsem to nevedel (nebyl jeste cas), ale vrtalo mi to hlavou, jestli nenarazim na tenhle problem. Fotky totiz tridim na vice pocitacich, ale ulozeny je mam na externim disku, popripade sdilenem ulozisti (sambe), ktere se ale taky na ruznych systemech mountuje ruzne.
Tiskni
Sdílej: