Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
sudo apt-get update su apt-get update gksudo apt-get update gksu apt-get updatenebo jak je to správně? Děkuji
Pokud ovládáš příkazový řádek (resp. práci v emulátoru terminálu), tak varianta sudo apt-get update
ti bude chodit všude (v libovolném terminálu) bez ohledu na DE či WM. A je fakt jedno, zda používáš xterm
, gnome-terminal
či jiný emulátor terminálu. Předpokládám, že máš Ubuntu či jeho deriváty, resp. máš zkonfigurované sudo
Zkonfigurované sudo nemám, ani nevím co tím myslíš.
I sudo
je jenom program, jehož chování se dá ovlivnit editací konfiguračního souboru. Pokud tě to víc zajímá, tak viz třeba man visudo
, resp. man 8 sudo
plus další dokumentace (najdi si sám).
gsudo je taková grafická nadstavba (GUI) pro sudo, tzn. že je to "sudo s GUI".
A kdy tedy mám spouštět gksudo a kdy stačí jen sudo ?
Nebude to úplně přesné: sudo v textové konzoli (terminálu) a gsudo v ostatních případech. Ale říkám, není to úplně přesné.
sudo -iPak už můžeš zadávat všechny příkazy jako root.
Praxe dělá mistra. Proč si to nezkusíš? Jinak spousta (grafických) programů prostě odmítne běžet pod uživatelem root.
Dyť jsem četl, že když se to spustí špatně, tak se dodrbe celý systém, tak co mám zkoušet?
Můžeš být konkrétní? Kdes to četl -- odkaz? Co tam spouštěli? Na takovéhle obecné "pravdy" se skutečně špatně hledá odpověď.
To není o "likvidaci" systému, ale o problému, že když (grafické) programy běží pod rootem, tak jimi vytvářené (textové) soubory jsou vlastněny rootem, i přestože se tyto soubory nachází v domovském adresáři obyčejného uživatele...
A programy s GUI musí běžet pod rootem? To je mi novinka.
grafický editor s přístupem do souboru /etc/apt/sources.list
Nauč se používat některý z textových editorů jako je Nano, Vim, GNU Emacs aj. Ty můžou běžet pod uživatelem root. No a když potřebuješ "grafický editor", tak si udělej kopii dotyčného souboru někam, kam můžeš zapisovat jako běžný uživatel, a pak s právy roota udělej náhradu.
spousta programů odmítne běžet pod uživatelem root
Ale to je jenom dobře. Viz např. Why is it bad to login as root?. Dovolím si citovat to asi nejpodstatnější:
Its just good practice on any operating system to run your applications on a user level and leave administrative tasks to the root user, and only on a per-need basis.
- vytvoříš soubor start.sh - do něj napíšeš třeba /etc/init.d/apache2 restarta jak ten script spustíš? Script jsi napsal jako přihlášený uživatel a restartovat apache ti to nedovolí..
Tady pomůže sudo start.sh
. To umožňuje mimo jiné spustit příkaz pod jiným uživatelem (root), než je ten aktuálně přihlášený.
Pokud si sudo
nakonfiguruješ tak, aby umožňovalo spustit /etc/init.d/apache2 restart
bez zadání hesla (volba NOPASSWD), tak by to fungovalo, "jak má". Jinak budeš vyzván k zadání hesla -- což asi nechceš.
sudo service apache2 restartnebo si to napíši jako systémovou službu a budu to ovládat přes socket. To se hodí hlavně pokud bych spravoval desítky webových serverů přes GUI. Začínám mít pocit, že vynalézáš kolo. Zkusil jsi už Webmin?
nebo si to napíši jako systémovou službu a budu to ovládat přes socket. To se hodí hlavně pokud bych spravoval desítky webových serverů přes GUI.Můžeš prosím uvíst příklad?
Zkusil jsi už Webmin?Nee, jakékoliv správy přes http se z důvodu bezpečnosti bojím jako čert kříže... a to oprávněně...
Tiskni Sdílej: