OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
sudo apt-get update su apt-get update gksudo apt-get update gksu apt-get updatenebo jak je to správně? Děkuji
Pokud ovládáš příkazový řádek (resp. práci v emulátoru terminálu), tak varianta sudo apt-get update
ti bude chodit všude (v libovolném terminálu) bez ohledu na DE či WM. A je fakt jedno, zda používáš xterm
, gnome-terminal
či jiný emulátor terminálu. Předpokládám, že máš Ubuntu či jeho deriváty, resp. máš zkonfigurované sudo
Zkonfigurované sudo nemám, ani nevím co tím myslíš.
I sudo
je jenom program, jehož chování se dá ovlivnit editací konfiguračního souboru. Pokud tě to víc zajímá, tak viz třeba man visudo
, resp. man 8 sudo
plus další dokumentace (najdi si sám).
gsudo je taková grafická nadstavba (GUI) pro sudo, tzn. že je to "sudo s GUI".
A kdy tedy mám spouštět gksudo a kdy stačí jen sudo ?
Nebude to úplně přesné: sudo v textové konzoli (terminálu) a gsudo v ostatních případech. Ale říkám, není to úplně přesné.
sudo -iPak už můžeš zadávat všechny příkazy jako root.
Praxe dělá mistra. Proč si to nezkusíš? Jinak spousta (grafických) programů prostě odmítne běžet pod uživatelem root.
Dyť jsem četl, že když se to spustí špatně, tak se dodrbe celý systém, tak co mám zkoušet?
Můžeš být konkrétní? Kdes to četl -- odkaz? Co tam spouštěli? Na takovéhle obecné "pravdy" se skutečně špatně hledá odpověď.
To není o "likvidaci" systému, ale o problému, že když (grafické) programy běží pod rootem, tak jimi vytvářené (textové) soubory jsou vlastněny rootem, i přestože se tyto soubory nachází v domovském adresáři obyčejného uživatele...
A programy s GUI musí běžet pod rootem? To je mi novinka.
grafický editor s přístupem do souboru /etc/apt/sources.list
Nauč se používat některý z textových editorů jako je Nano, Vim, GNU Emacs aj. Ty můžou běžet pod uživatelem root. No a když potřebuješ "grafický editor", tak si udělej kopii dotyčného souboru někam, kam můžeš zapisovat jako běžný uživatel, a pak s právy roota udělej náhradu.
spousta programů odmítne běžet pod uživatelem root
Ale to je jenom dobře. Viz např. Why is it bad to login as root?. Dovolím si citovat to asi nejpodstatnější:
Its just good practice on any operating system to run your applications on a user level and leave administrative tasks to the root user, and only on a per-need basis.
- vytvoříš soubor start.sh - do něj napíšeš třeba /etc/init.d/apache2 restarta jak ten script spustíš? Script jsi napsal jako přihlášený uživatel a restartovat apache ti to nedovolí..
Tady pomůže sudo start.sh
. To umožňuje mimo jiné spustit příkaz pod jiným uživatelem (root), než je ten aktuálně přihlášený.
Pokud si sudo
nakonfiguruješ tak, aby umožňovalo spustit /etc/init.d/apache2 restart
bez zadání hesla (volba NOPASSWD), tak by to fungovalo, "jak má". Jinak budeš vyzván k zadání hesla -- což asi nechceš.
sudo service apache2 restartnebo si to napíši jako systémovou službu a budu to ovládat přes socket. To se hodí hlavně pokud bych spravoval desítky webových serverů přes GUI. Začínám mít pocit, že vynalézáš kolo. Zkusil jsi už Webmin?
nebo si to napíši jako systémovou službu a budu to ovládat přes socket. To se hodí hlavně pokud bych spravoval desítky webových serverů přes GUI.Můžeš prosím uvíst příklad?
Zkusil jsi už Webmin?Nee, jakékoliv správy přes http se z důvodu bezpečnosti bojím jako čert kříže... a to oprávněně...
Tiskni
Sdílej: