abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 808 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?

    22.7.2014 11:24 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    Přečteno: 632×

    Zdravím, chtěl bych požádat zkušenější o radu, na čem postavit sdílené úložiště (SW, příp. HW), což jsem dostal v práci za úkol. Jsou na to cca následující požadavky:

    • možný současný přístup více uživatelů (sdílení dat)
    • možnost aspoň trochu uživatelsky přívětivě přístup uživatelů řídit
    • bezpečnost (tj. ideálně šifrování na straně klienta)
    • podpora Windows klientů
    • stabilita
    • verzování uložených souborů

    V zásadě jde o něco, co by fungovalo jako Dropbox, ale aby to bylo šifrované. Budou se tam ukládat typicky dokumenty, zatím by se jednalo o řádově pár GB dat, sdílených mezi cca 5 uživateli. Nemusí to být čistě (vlastní) SW řešení, pokud by něco podobného nabízel třeba nějaký NAS, tak je to taky možnost.

    Zatím mi vyšlo pár možných variant:

    1. Vlastní linuxový server se Sambou a OpenVPN. Tady je to celkem takové přímočaré, ale asi by to byla spíš poměrně statická záležitost, tj. úprava sdílení/přidání uživatelů atd. by byla pro uživatele neznalého linuxu složitá (jedině možná přes nějaký nástroj jako SWAT nebo Webmin, ale pořád by to asi nebylo úplně ono). Dále je tu problém s nutností zálohování někam jinam a taky nevím, jestli by se u takového řešení dalo nějak rozumně vymyslet to verzování nebo něco podobného. Možná by se to dalo řešit nějakou lokální plnou zálohou změněných souborů párkrát denně (asi by to nebyl problém, protože se bude jednat většinou o malé soubory) nějakým skriptem, nebo asi ještě lépe nějakým zálohovacím nástrojem (jakým? :-) ).
    2. Totéž s VPS - prakticky to samé, ale asi by při volbě spolehlivého provozovatele VPS odpadly problémy se zálohováním, resp. stačilo by s menším rizikem zálohovat méně často, plus by nebylo třeba řešit spolehlivost konektivity a hardwaru. Problém by ale mohl být se zabezpečením (důvěrností) dat - už proto, že to člověk nemá plně pod kontrolou.
    3. Nějaký NAS, třeba Synology - tam je asi hodně možností nastavení, uživatelsky přívětivé rozhraní (sdílení, správa uživatelů, atd.), měla by tam jít rozchodit OpenVPN... zase by to stálo víc peněz a netuším, jestli se tam nějak dá řešit to verzování.
    4. Rozchodit nějakou alternativu Dropboxu buď na vlastním úložišti nebo VPS - na VPS by se měl skoro úplně eliminovat problém s důvěrností uložených dat při použití Seafile, protože pokud vím, tak šifruje data na straně klienta (s vyjímkou přístupu přes webové rozhraní).

    Zatím mi přijde nejzajímavější varianta 4. za použití Seafile. Co jsem se dočetl, tak je z volně dostupných alternativ Dropboxu asi nejlepší (dle hodnocení uživatelů), třeba OwnCloud má sice spoustu rozšíření, ale taky spoustu chyb, a další alternativy taky mají nějaké problémy. Pak se mi líbí to šifrování (doufám, že funguje i při sdílení dat mezi více uživateli), mělo by tam fungovat verzování souborů (historie změn), a možná ještě nějaké další funkce budou přínosem (nestudoval jsem to úplně detailně). Z čeho mám ale trochu obavy, je to, že se na serveru neukládají data v původní podobě (soubory 1:1 jako na klientech) - abych byl v případě problémů schopný z toho data dostat... Máte zkušenosti se stabilitou, vč. klienta pod Win? Jak jsou tam řešené kolize souborů (pokud dva uživatelé nezávisle na sobě v jeden čas provedou úpravu)? A bylo by lepší to hodit na VPS, nebo radši použít vlastní železo a mít to připojené lokálně? Předem díky za vaše poznatky.

    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/

    Odpovědi

    22.7.2014 11:56 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    Celkem mi chybí o jak velké množství dat půjde a jaké velikosti soubory budou dosahovat. Já osobně bych zvolil asi jedničku. Jednak je to zřejmě nejlevnější varianta, bez omezených možností a plně pod kontrolou. Když k tomu uděláš patřičnou kuchařku, tak to zvládne ovládat každý.
    22.7.2014 13:17 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    Jak jsem psal hned úvodem (asi jsem to měl zvýraznit), bude se jednat, pokud se něco hodně nezmění, řádově o jednotky GB dat. Možná jakousi kuchařku nebo jednoduché GUI (ale zase jak s bezpečností?) bych asi dal taky dohromady, ale zase to není věc na pět minut, nebo aspoň pro mě ne :-). Další věc, jak tam konkrétně řešit to verzování? Dělat třeba každou půlhodinu zálohy, resp. kopie souborů, které se změnily, a tenhle strom "záloh" zpřístupnit jen pro čtení...? Tam by se ale mohlo sem tam stát, že by taková granularita nebyla dostatečná. Nebo na to nějak naroubovat inotify a kopírovat soubory při změně/vytvoření?
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    22.7.2014 13:55 Pavel 'TIGER' Růžička
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    A rsync je nevyhovující?
    23.7.2014 14:04 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    Rsync spíš tak na zálohování celého obsahu někam jinam, ale nevím, jak bych s jeho pomocí udělal to verzování... asi by to šlo, ale nevím, jestli by to byla nejlepší cesta :).

    Pokud bych šel do té Samby, tak bych asi monitoroval obsah sdílených adresářů pomocí incronu (v podstatě "cron", ale řízený událostmi přes inotify, nikoliv časem) nebo ještě lépe pomocí jeho dá se říct ekvivalentu, který ale umí i rekurzivní adresáře - watcher. Následně při každé změně souboru bych ho nějakým bashovým nebo pythoním skriptem zkopíroval do vedlejšího stromu a přidal do názvu datum a čas - podle toho by se pak případně dala dohledat potřebná verze. Mělo by to nějaká omezení, ale bylo by to relativně jednoduché tedy asi do doby, než bych od toho potřeboval nějaké sofistikovanější chování (nějak tam víc řešit oprávnění, nastavování sdílených složek, atd.), pak by to asi bylo poněkud horší :-D.
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    22.7.2014 12:06 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?

    Pouzivam vlastni server s ubuntu, kde mi bezi samba + owncloud. Zadnych chyb jsem si nevsiml, vyjma snad toho, ze se chova dost nekorektne pripojovani samba adresaru primo pres admin menu owncloudu - proste to nenacita slozky, kdyz jsou moc velke (typicky hudba, filmy, apod). Takze si to mountuju primo na linuxu do tech slozek owncloudu konkretniho uzivatele (prdne se to do fstab a je to bez starosti).

    Pak taky nepouzivam synchronizaci (jen s NB a tam mam pokusnou slozku - testuju to) - pry to obcas plete a maze soubory. Pro mne je to zatim zbytecnost, mam vsechna data na sitovem disku, takze synchronizaci prilis nepotrebuju a cekam, az owncloud dotahnou do konce - lepsi podpora prehravani videi primo v prohlizeci, poradny prehravac hudby, apod. Je to velice dobre naslapnuty projekt, jehoz tvurci presne pochopili, co lidi chteji, jen jim to holt trochu trva no :-( Ale za ty penize...? :-)

    Osobne bych se s tim v praci asi nepackal a koupil nejaky komercni NAS - tvoji snahu stejne ASI nikdo neoceni, tak proc si komplikovat zivot? Ty NASy maji velice prijemne rozhrani, naklikas to za pet minut.

    Pro mne byla hlavni priorita ta, ze vim, co ten system dela, ze si muzu zasifrovat data na oddilech toho disku a nespolehat se na nejake dodane reseni a ze si to muzu rozsirovat dle libosti. Ucil jsem se u toho linux, takze jsem spojil prijemne s uzitecnym.

    Dneska si doma provozuju podobny server na Banana Pi (jen se sambou) a jeho zprovozneni mi diky tomu, co jsem se naucil trvalo jen par hodin - i se sifrovanymi slozkami, atd. Dnes uz bych to rozbehal za par minut. Cena oproti komercnimu nasu je zlomkova, ale nejvice si stejne cenim te otevrenosti a toho, ze vim, jak to doopravdy funguje a kdo do toho ma vlastne pristup.

    22.7.2014 13:24 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    O tom problému se sycnhronizací většího množství dat na OwnCloudu jsem četl a docela mě to odradilo... nepotřebuju sice řešit velké množství dat, ale spíš to poukazuje na to, že tam něco koncepčně nebude úplně dobře. Taky co jsem tak pochytil z recenzí/diskuzí se zdá, že se vývojáři OwnCloudu víc zaměřují na přidávání nových funkcí než na opravování stávajících chyb, což se mi u softwaru pro ukládání dat moc nepozdává :-). Samozřejmě nemám osobní zkušenost, ale v těch záporech u hodnocení OwnCloudu se takové stesky objevovaly celkem nezřídka.

    S NASem celkem souhlas, ale zase problém jako výše - dá se tam nějak řešit verzování? Jde mi o to, že když třeba omylem smažu soubor nebo ho omylem přepíšu nebo nahradím novou verzí, ve které bude chybět kus původních dat, tak už nebude cesta, jak to obnovit zpět (jako to jde třeba na Dropboxu). Samozřejmě, že tam uvažuju nějakou formu zálohování, ale i v takovém případě by se tohle mohlo stát (pokud bych zálohoval třeba jednou denně).
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    23.7.2014 11:18 Milan Roubal | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    Ano, verzovani tam fugnuje myslim maximalne 32 verzi zpet, viz Cloud Station. Ma to par limitu na velikost souboru atd, ale ja jsem s tim zatim spokojen. Nejvetsi zatim zjisteny problem v porovnani s dropboxem je ten, je pri update serveru to neumi samo od sebe nainstalovat novou verzi klienta.
    23.7.2014 14:17 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?

    Díky moc, to je zajímavá informace. Ještě bych se rád zeptal na pár věcí:

    1. Jsou tam nějaká omezení podle řady NAS, nebo to funguje kdekoliv, kde je podporovaný CloudStation?
    2. Vím, že se do NASů mj. od Synology dají instalovat dodatečné balíky, mimo jiné jsem našel i balík s OpenVPN. Lze pak systém nakonfigurovat tak, aby veškeré služby (až na případné vyjímky) nebyly dostupné přímo, ale v kombinaci s firewallem jenom přes VPN, nebo bych tohle musel řešit pomocí nějakého externího routeru s firewallem?
    3. Je možné verzování provozovat i bez toho synchronizačního klienta, např. jen při sdílení přes CIFS?
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    23.7.2014 15:01 Milan Roubal | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na jakém SW/HW postavit sdílené úložiště?
    1) funguje to na kazdem Synology. Rozdily mezi jednotlivymi modely jsou prevazne v podpore a rychlosti HW sifrovani, pro vetsinu normalnich cinnosti v tom neni rozdil.

    2) Synology ma vlastni firewall, takze neni problem mu pristup z vnitrni site odstrihnout. OpenVPN nainstalovat lze, ale tady je uz nutne uvazovat o poctu pripojenych klientu, aby ta rychlost sifrovani byla odpovidajici a podle toho vybrat vhodny model. Jinak samotny prenos mezi klientem a serverem je sifrovany, takze je otazka, zda je vubec VPN potreba. Do klienta se nastavuje primo adresa serveru, neni potreba pouzivat pripojeni pres ten jejich EZ server, to je jen volitelna soucast pro ty, co to neumeji nastavit.

    3) Myslim, ze se to jmenuje Time Backup, ale nikdy jsem to nezkousel.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.