V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Ahoj, premyslim nad tim, jak si udelat poradek v suborech. Mam uloziste, ktere mam sdilene pomoci samby a pristupuju k nemu jak z linuxu, tak zatim jeste i z WIN. WIN do budoucna nechci pouzivat, ale rad bych zachoval kompatibilitu takoveho reseni.
O co jde? Vsiml jsem si, ze v kubuntu jde "tagovat" soubory. Mam spousty videi, filmu, fotek, apod. Kdyz potom neco hledam, je to neresitelny problem. Proto by mi pomohlo, mit moznost si otagovat treba rodinna videa, filmy dle zanru, nebo majitele, apod. Trideni do slozek je hezke, ale prestava stacit. Prejmenovavat soubory se mi moc nechce.
Abych pak mohl snadno podle tech tagu hledat.
Existuje nejake 1) linuxove reseni, podporovane primo systemem?
2) multiplatformni reseni?
Diky za tipy.
P.
OK, tak jinak. Nebudu trvat na prime podpore v systemu, ale rekneme, ze by to bezelo jako nejake rozsireni. Ale melo by to fungovat i po presunuti souboru.
Moje idea je neco, co si "osaha" uloziste a poznaci si to jmeno / HASH souboru, aby to dokazalo jednoznacne identifikovat soubor i po presunu. No a pak to nabidne nejake rozsireni treba do dolphina, apod. To je dulezite, melo by to byt spojene s nejakym souborovym manazerem. Ve win klidne pres prave tlacitko. Abych mohl rychle tagovat.
Pri zmene umisteni souboru by to proste jednou za cas prohledalo uloziste a anacetlo si podle MD5 nove cesty, aby to nevytvorilo nove soubory.
Docela se divim, ze neco takoveho jeste nekdo nevymyslel. Pak by se totiz dalo, mit takovou DB sitovou a pokud mam soubory ulozene v praci / doma / na externim disku, jednoduse v nich hledat podle tagu. A mohlo by to byt uplne nezavisle na hostitelskem systemu.
Tiskni
Sdílej: