Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Ahoj, premyslim nad tim, jak si udelat poradek v suborech. Mam uloziste, ktere mam sdilene pomoci samby a pristupuju k nemu jak z linuxu, tak zatim jeste i z WIN. WIN do budoucna nechci pouzivat, ale rad bych zachoval kompatibilitu takoveho reseni.
O co jde? Vsiml jsem si, ze v kubuntu jde "tagovat" soubory. Mam spousty videi, filmu, fotek, apod. Kdyz potom neco hledam, je to neresitelny problem. Proto by mi pomohlo, mit moznost si otagovat treba rodinna videa, filmy dle zanru, nebo majitele, apod. Trideni do slozek je hezke, ale prestava stacit. Prejmenovavat soubory se mi moc nechce.
Abych pak mohl snadno podle tech tagu hledat.
Existuje nejake 1) linuxove reseni, podporovane primo systemem?
2) multiplatformni reseni?
Diky za tipy.
P.
OK, tak jinak. Nebudu trvat na prime podpore v systemu, ale rekneme, ze by to bezelo jako nejake rozsireni. Ale melo by to fungovat i po presunuti souboru.
Moje idea je neco, co si "osaha" uloziste a poznaci si to jmeno / HASH souboru, aby to dokazalo jednoznacne identifikovat soubor i po presunu. No a pak to nabidne nejake rozsireni treba do dolphina, apod. To je dulezite, melo by to byt spojene s nejakym souborovym manazerem. Ve win klidne pres prave tlacitko. Abych mohl rychle tagovat.
Pri zmene umisteni souboru by to proste jednou za cas prohledalo uloziste a anacetlo si podle MD5 nove cesty, aby to nevytvorilo nove soubory.
Docela se divim, ze neco takoveho jeste nekdo nevymyslel. Pak by se totiz dalo, mit takovou DB sitovou a pokud mam soubory ulozene v praci / doma / na externim disku, jednoduse v nich hledat podle tagu. A mohlo by to byt uplne nezavisle na hostitelskem systemu.
Tiskni
Sdílej: