abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    včera 14:33 | Nová verze

    Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Zajímavý software

    Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | IT novinky

    Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 09:00 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 23:55 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    20.9. 17:55 | Komunita

    Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.9. 11:22 | IT novinky

    Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 08:00 | Zajímavý software

    Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 19:44 | Nová verze

    Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    19.9. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Knihy s linuxovou tematikou
     (20%)
     (16%)
     (51%)
     (26%)
    Celkem 269 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 17.9. 19:19
    Rozcestník

    Dotaz: Podivné putování paketů

    30.11.2014 22:11 budehur
    Podivné putování paketů
    Přečteno: 243×
    Ahoj. Na následujícím schématu je část zapojení mé sítě.
                                INTERNET
                                   |
                                 ROUTER1
                   síť dmz       |     |       síť lan
      ----------------------------     ------------------------------------           
      |               |
     DNS           ROUTER2
                      |           síť za router2
                      -------------------------------------
                           |
                          WEB
    
    Měl jsem problém při komunikaci WEB serveru s DNS serverem. Poté jsem zjistil, že DNS nemá routu do sítě za ROUTER2 a místo toho pakety posílá na ROUTER1. Teď už je to v pořádku, ale zajímalo by mě následující divné chování před tím než jsem tam tu routu přidal:

    Nemohl jsem kontakovat DNS server ze serveru WEB, protože DNS odpovídal přes ROUTER1. To je celkem logické chování. Nicméně pokud jsem pingnul na IP adresu (ten ping mimochodem prošel) DNS ze serveru WEB, pak chviličku DNS dotazy chodily. Zajímalo by mě, proč? Je to nějaká vlastnosti IP či přimo implementace v Linuxu? Žádné ICMP redirecty jsem neviděl a bridge tam nikde nemám.

    Předem mockrát děkuji za nějaké vysvětlení, docela mi to vrtá hlavou ...

    Odpovědi

    30.11.2014 22:38 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podivné putování paketů
    DNS server v podstate zadnou statickou routu mit ani nemusi, to si predevsim maji vyrikat routery mezi sebou stasticky, nebo dynamicky. Tzn. R1 musi vedet o siti za R2 a naopak. Pokud by to tak bylo, tak by komunikace mela fungovat uz predtim cestou Web - R2 - R1 - DNS a opacne.. takze vysvetleni je ze ICMP se nekde vyhnulo NATu, nebo si upravil pravidla na firewallech tak, ze se dotazy nekorektne maskuji a vznikaji smycky v topologii.
    30.11.2014 22:56 budehur
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podivné putování paketů
    Na cestě nikde NAT není. Ano, R1 ví o té síti za R2, jinak by nešlo ani předtím komunikovat ven, na R1 je ale ve firewallu zakázáno (REJECT) z dmz zpět do dmz, protože je to přece nesmysl, když se v té síti vidí počítače dříve a hlavně dotazy by tam nikdy ani nedošly, protože R2 je ve stejném subnetu jako DNS. Proto mi přijde divné, že to ping nějak obešel. Klasicky DNS request musel jí takto:
    WEB -> ROUTER2 -> DNS
    
    a odpověď
    DNS -> ROUTER1 -> ROUTER2 -> ROUTER1 -> WEB
    
    Proto to nefungovalo. Jenže po ICMP pingu jo a to je dost divný.
    30.11.2014 23:09 budehur
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Podivné putování paketů
    A tak přeci jenom jsem objevil pár redirect zpráv až na R1 ve znění:
    kernel: host X.X.X.X/if6 ignores redirects for Y.Y.Y.Y to Z.Z.Z.Z.
    
    X.X.X.X je ip adresa DNS, Y.Y.Y.Y je adresa WEB, Z.Z.Z.Z je adresa R2. Te ignores znamená, že redirect zprávy nebyly doručeny ne, tak proč to tedy pro ping možná zabralo?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.