Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobry den.
Jsem jen uživatelem Raspberry s Raspbian a potřeboval bych na něj nainstalovat OpenVPN.
Pomůže někdo?
Tady na Vašem foru jsem našel info.
http://www.abclinuxu.cz/faq/bezpecnost/konfigurace-openvpn
a něco tady pro RasPi http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=36&t=81657
Nainstaloval jsem OpenVPN apt-get install openvpn
překopiroval adresař. cp -r /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0 /etc/openvpn/easy-rsa
otevřel skript nano /etc/openvpn/easy-rsa/vars a upravil cestu export EASY_RSA ana export EASY_RSA=”/etc/openvpn/easy-rsa”
Pak cd /etc/openvpn/easy-rsa a . ./vars
a tu jsem skončil. http://www.fastimages.eu/?v=2015010316.png
Řešení dotazu:
./vars? Jinak pokud dobre ctu, problem by mohl byt tady
whichopensslcnf: no such file or directory
root@raspberrypi:~# cd /etc/openvpn/easy-rsa
root@raspberrypi:/etc/openvpn/easy-rsa# ./vars
-bash: ./vars: Permission denied
Proč to vyhazuje že k tomu nemam pravá, když jsem jako root.
Nema to ma byt pouze ./varsNemá, je to soubor, který potřebuješ nasourcovat do aktuálního shellu, ne skript.
Hmm. Já ho mám v /usr/share/easy-rsa/whichopensslcnf
Však tam pišou že ho mam překopirovat.
cp -r /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0 /etc/openvpn/easy-rsa
-rw-r--r-- 1 root root 1858 Jan 3 14:15 vars
Pokud jsi v adresari kde ten vars je tak pouze ". vars"
http://www.fastimages.eu/?v=201501oio.png
Když vlezu přes WinSCP do toho adresáře easy-rsa, tak tam mám whichopensslcnf
A je tam přesně to co mi tu dal Jenda.
Tak kde mužů klecí dělat kopanec.
Když vlezu přes WinSCP do toho adresáře easy-rsa, tak tam mám whichopensslcnf A je tam přesně to co mi tu dal Jenda.Ptal jsem se na práva. Bash píše že
no such file or directory
i když se snažíš spustit soubor bez +x.
whichopensslcnf: no such file or directoryJa ti to prelozim, skript 'whichopenssl' tam proste neni..
whichopensslcnf: no such file or directory
Ja ti to prelozim, skript 'whichopenssl' tam proste neni..
Děkují za překlad.
Viz přiloha.
make-cadir
namiesto kopirovania. ./vars
musis pokracovat v generovani klucov.vysledek v přiloze :(Proč ten smutník? Vždyť to funguje přesně tak jak má.
Nenapsal by tu prosím někdo, jak to co nejjednodušším způsobem zprovoznit.Já to dělal podle jejich howto, ale je to stejné jako ten tvůj postup.
To je login pro přihlášení do té VPN ?Ne, to je heslo pro soukromý klíč CA a jméno (CNAME), které bude v certifikátu CA. VPN žádný login mít nebude.
tady zas nějaký private klič ??Ano, klíč pro klienta. Generuje se na serveru, protože je to tak jednodušší („správně“ by si ho měl generovat klient a tobě posílat jenom signing request). Radši si o tom něco přečti (třeba to howto), protože zjevně netušíš, jak autentizace certifikátem v OpenVPN funguje…
Tak OpenVPN bude asi něco jiného :(Mně to s OpenVPN funguje tak, že si uživatel si nainstaluje OpenVPN klienta, já mu pošlu soubor, na který dvakrát klikne a je v síti. Je to vlastně default konfigurace podle toho howto. Příklad konfiguráku pro klienta:
client dev tun proto udp remote nsalitomerice.cz 1194 resolv-retry infinite nobind persist-key persist-tun ns-cert-type server comp-lzo verb 3 <ca> -----BEGIN CERTIFICATE----- ... -----END CERTIFICATE----- </ca> <key> -----BEGIN PRIVATE KEY----- ... -----END PRIVATE KEY----- </key> <cert> -----BEGIN CERTIFICATE----- ... -----END CERTIFICATE----- </cert>
Co mohu očekávávat od OpenVPN a tady tohoto. http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#auth Using alternative authentication methods žadné ověřovaní, žadné kliče a jen login ne?Jakou to má mít výhodu?
Jakou to má mít výhodu?
Tímto bych měl docilit to co chcí ne?
OpenVPN 2.0 and later include a feature that allows the OpenVPN server to securely obtain a username and password from a connecting client
Tímto bych měl docilit to co chcí ne?No defaultně to Windows nepodporují a když už budeš mít flashdisk, tak na něm můžeš mít i ten klíč…
Tiskni
Sdílej: