Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobry den.
Jsem jen uživatelem Raspberry s Raspbian a potřeboval bych na něj nainstalovat OpenVPN.
Pomůže někdo?
Tady na Vašem foru jsem našel info.
http://www.abclinuxu.cz/faq/bezpecnost/konfigurace-openvpn
a něco tady pro RasPi http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=36&t=81657
Nainstaloval jsem OpenVPN apt-get install openvpn
překopiroval adresař. cp -r /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0 /etc/openvpn/easy-rsa
otevřel skript nano /etc/openvpn/easy-rsa/vars a upravil cestu export EASY_RSA ana export EASY_RSA=”/etc/openvpn/easy-rsa”
Pak cd /etc/openvpn/easy-rsa a . ./vars
a tu jsem skončil. http://www.fastimages.eu/?v=2015010316.png
Řešení dotazu:
./vars? Jinak pokud dobre ctu, problem by mohl byt tady
whichopensslcnf: no such file or directory
root@raspberrypi:~# cd /etc/openvpn/easy-rsa
root@raspberrypi:/etc/openvpn/easy-rsa# ./vars
-bash: ./vars: Permission denied
Proč to vyhazuje že k tomu nemam pravá, když jsem jako root.
Nema to ma byt pouze ./varsNemá, je to soubor, který potřebuješ nasourcovat do aktuálního shellu, ne skript.
Hmm. Já ho mám v /usr/share/easy-rsa/whichopensslcnf
Však tam pišou že ho mam překopirovat.
cp -r /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0 /etc/openvpn/easy-rsa
-rw-r--r-- 1 root root 1858 Jan 3 14:15 vars
Pokud jsi v adresari kde ten vars je tak pouze ". vars"
http://www.fastimages.eu/?v=201501oio.png
Když vlezu přes WinSCP do toho adresáře easy-rsa, tak tam mám whichopensslcnf
A je tam přesně to co mi tu dal Jenda.
Tak kde mužů klecí dělat kopanec.
Když vlezu přes WinSCP do toho adresáře easy-rsa, tak tam mám whichopensslcnf A je tam přesně to co mi tu dal Jenda.Ptal jsem se na práva. Bash píše že
no such file or directory
i když se snažíš spustit soubor bez +x.
whichopensslcnf: no such file or directoryJa ti to prelozim, skript 'whichopenssl' tam proste neni..
whichopensslcnf: no such file or directory
Ja ti to prelozim, skript 'whichopenssl' tam proste neni..
Děkují za překlad.
Viz přiloha.
make-cadir
namiesto kopirovania. ./vars
musis pokracovat v generovani klucov.vysledek v přiloze :(Proč ten smutník? Vždyť to funguje přesně tak jak má.
Nenapsal by tu prosím někdo, jak to co nejjednodušším způsobem zprovoznit.Já to dělal podle jejich howto, ale je to stejné jako ten tvůj postup.
To je login pro přihlášení do té VPN ?Ne, to je heslo pro soukromý klíč CA a jméno (CNAME), které bude v certifikátu CA. VPN žádný login mít nebude.
tady zas nějaký private klič ??Ano, klíč pro klienta. Generuje se na serveru, protože je to tak jednodušší („správně“ by si ho měl generovat klient a tobě posílat jenom signing request). Radši si o tom něco přečti (třeba to howto), protože zjevně netušíš, jak autentizace certifikátem v OpenVPN funguje…
Tak OpenVPN bude asi něco jiného :(Mně to s OpenVPN funguje tak, že si uživatel si nainstaluje OpenVPN klienta, já mu pošlu soubor, na který dvakrát klikne a je v síti. Je to vlastně default konfigurace podle toho howto. Příklad konfiguráku pro klienta:
client dev tun proto udp remote nsalitomerice.cz 1194 resolv-retry infinite nobind persist-key persist-tun ns-cert-type server comp-lzo verb 3 <ca> -----BEGIN CERTIFICATE----- ... -----END CERTIFICATE----- </ca> <key> -----BEGIN PRIVATE KEY----- ... -----END PRIVATE KEY----- </key> <cert> -----BEGIN CERTIFICATE----- ... -----END CERTIFICATE----- </cert>
Co mohu očekávávat od OpenVPN a tady tohoto. http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#auth Using alternative authentication methods žadné ověřovaní, žadné kliče a jen login ne?Jakou to má mít výhodu?
Jakou to má mít výhodu?
Tímto bych měl docilit to co chcí ne?
OpenVPN 2.0 and later include a feature that allows the OpenVPN server to securely obtain a username and password from a connecting client
Tímto bych měl docilit to co chcí ne?No defaultně to Windows nepodporují a když už budeš mít flashdisk, tak na něm můžeš mít i ten klíč…
Tiskni
Sdílej: