V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Instalace MPlayeru nemusí být pro začínajícího uživatele zrovna jednoduchá - nejsou k dispozici binárky, s gcc-2.96 nejde zkompilovat, potřebujete w32 kodeky atd. Tento článek popisuje instalaci krok za krokem a jeho cílem je zpřístupnit linux jako multimediální platformu začínajícím uživatelům.
Konfigurace mého počítače: AMD Duron 750 MHz, 128 MB RAM, RivaTNT2 Pro 32 MB, distribuce Mandrake 8.1, desktop KDE 2.2.1.
Předinstalační přípravy
Domácí stránka MPlayeru sídlí na www.mplayerhq.hu/homepage/ a zde také naleznete většinu potřebných souborů. Stáhněte si mplayer (2 MB), win32 kodeky (4 MB), fonty OSD menu a titulků v kodování iso-8859-2 a pro grafické rozhraní ještě "default skin".
MPlayer se nedá zkompilovat s gcc-2.96 ani s gcc-3.0.1, které s sebou přinášejí současné distribuce RedHat 7.x a Mandrake 8.x. Důvody, proč tomu tak je, se můžete dočíst v příslušných dokumentech MPlayeru. Musíte proto použít řadu 2.95 nebo 3.0.2 a výš. Osobně jsem použil gcc-3.0.2 z Polished Linux distribution. Na rpmfind.net naleznete gcc-3.0.2 (2 MB) a příslušnou verzi preprocesoru cpp-3.0.2. Po stažení je jemně nepřátelským způsobem nainstalujte: rpm -U gcc-3.0.2-0.1.i686.rpm cpp-3.0.2-0.1.i686.rpm --force --nodeps.
Vytvořte adresář w32codec v /usr/local/lib a zkopírujte do něj kodeky ze souboru w32codec-0.60.tar.bz2.
Instalace bez GUI
Rozbalte archív MPlayer-0.60.tar.bz2 do /tmp, spusťte konfigurační skript s následujícími parametry ./configure --prefix=/usr/local --language=cz --with-win32libdir=/usr/local/lib/w32codec a nakonec proveďte kompilaci/instalaci jako make all && make install. Ještě doplňte do adresáře /usr/local/share/mplayer/font font titulků (velikost si zvolte sami).
Instalace s GUI
Grafické rozhraní vyžaduje, aby byly v systému nainstalovány mimo jiné knihovny libgtk-devel a libglib-devel. Vlastní instalace pak probíhá obdobně jako bez grafického rozhraní - ./configure --prefix=/usr/local --language=cz --with-win32libdir=/usr/local/lib/w32codec --enable-gui; make all && make install. Do adresáře /usr/local/share/mplayer/font nakopírujte font titulků a do adresáře /usr/local/share/mplayer/Skin "default skin" (i s adresářem).
Poinstalační nastavaní
Zkontrolujte, zda se v adresáři /usr/local/share/mplayer nachází soubor codecs.conf, případně ho sem zkopírujte z /tmp/MPlayer-0.60/etc/. Ujistěte se, že všechny soubory MPlayeru mají nastaveno přístupové právo "a+r", adresáře "a+rx".
Konfigurace a spouštění
mplayer -fs -fsmode 2 -sws 2 -monitoraspect 1.25 -osdlevel 1 -sub titles.sub moovie.avi
Tiskni
Sdílej: